gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
En büyük Yahudi müzesi Moskova’da inşaa ediliyor
En büyük Yahudi müzesi Moskova’da inşaa ediliyor
Moskova’da bulunan Rus-Yahudi Müzesi yetkilileri, dünyanın en büyük Yahudi müzesinin inşaatına başlamak üzere tasarlanan projeyi onayladı

Moskova Yahudi Cemaati Sözcüsü Baruh Gorin inşasına başlamaya hazırlandıkları dünyanın en büyük Yahudi Müzesi ile ilgili Haaretz’le yaptığı röportajında Moskova Belediyesi’nin beş yıl önce teklif ettiği tarihi binanın Yahudi cemaatinin merkezinde inşaa edileceğini belirtti.

Yapılacak olan binada birkaç Yahudi tesisiyle beraber, lokanta, Sharei Tzedek sağlık servisi, Habad okulu, bir yeşiva ve bir üniversite bulunacak. Müzenin yapısının bir saraya benzeyeceği de haberlerin arasında yer alıyor.

Gorin, müzenin Rus-Yahudi tarihini anmak amacıyla yapılacağını söyleyerek, Yahudi sanatçılara ait çalışmaların da sergileneceğini belirtti. Müzedeki diğer bir bölüm ise Holokost’u yaşatmak amacıyla yapılacak. Müzede ayrıca büyük bir kütüphane, Yahudi kültürüne yönelik çalışmalar için araştırma merkezi ve toplantı odaları bulunacak. İnşaatına 2009 yılının başında başlanacak olan müzenin, 2011’de hizmete girmesi bekleniyor.

Müzenin inşaa edileceği yapı 20.yy’ın başlarında Rus bir mimar olan Konstantin Melnikov tarafından yapıldı. Uzun yıllar otobüs deposu olarak kullanıldıktan sonra, geçtiğimiz yıl yenilenerek uluslararası modern sanat müzesi olarak hizmet vermeye başladı.

Yahudi Cemaati Rus Kültür Vakfı’yla imzaladığı bir anlaşmayla binanın yeniden yapılandırılması ve Yahudi müzesine dönüştürülmesi üzerinde karar verdi. Vakfın yanı sıra müzenin inşaatına Moskova Yahudi Cemaati ve başkanlığını işadamı Lev Leviev’in yaptığı Yahudi bir kuruluş katkıda bulundu.

Binanın yeniden yapılandırılması için Alman mimari firması Graft Labs ile anlaşmaya varıldı. Müzenin tasarımını ise  Ralph Appelbaum Associates üstlendi. Yaklaşık dokuz bin metre kareyi kapsayacak olan binanın yeraltına 15 bin metre karelik bir alan daha inşa edilecek.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008