gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Livni’nin beklenen zaferi
Livni’nin beklenen zaferi
İsrail’de iktidardaki Kadima Partisi’nin başkanlık seçimleri geçtiğimiz hafta düzenlendi. Seçimi, en yakın rakibini çok az farkla geride bırakan ülkenin Dışişleri Bakanı Tzipi Livni kazandı. Hafta başında hükümeti kurma görevi kendisine verilen Livni, bunu başarırsa Golda Meir’in ardından İsrail’de başbakanlık koltuğuna oturan ikinci kadın olacak

Yaz aylarının sonlarına doğru yolsuzlukla suçlanan İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in başbakanlıktan istifa edeceğini açıklamasının ardından partisi Kadima’da başlayan seçim süreci, geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin zaferi ile sonuçlandı.

Kadima Partisi’nin seçilen yeni lideri Tzipi Livni de, geçen hafta Çarşamba günü gerçekleşen seçimlerin ardından beklenen zafer konuşmasını zaman kaybetmeden yaptı. Livni gazetecilere, “Bugün oy vermeye gelen herkes bu ülkede ne olmasını istediklerini belirtmiş oldular. Toplum tarafından bana verilen ulusal sorumluluk, bu işe büyük saygıyla yaklaşmamı sağlıyor.” dedi.

Kadima’nın liderlik seçimlerinde rakibi olarak karşısında yer alan Avi Dichter, Şaul Mofaz ve Meir Sheetrit gibi bakanlara yönelik de konuşan dışişleri bakanı, “O zaman için rakiptiler, şimdi birlikte tek bir görevimiz var. Birlikte istikrarlı bir iktidar yaratacağız.” dedi.

Geçtiğimiz Çarşamba akşamı Başbakan Ehud Olmert ile konuşan Livni, “Sorumluluk yalnızca benim değil, bütün Kadima üyelerinin.” dedi. Livni ayrıca Knesset’teki farklı gruplardan insanlarla görüşerek koalisyon kurma niyetinde olduğunu da ekledi.

İsrail televizyonlarında Livni’nin ezici bir çoğunluk elde ettiği yansıtılırken, Livni’nin Mofaz’a üstünlüğü aslında yüzde 1.1 gibi bir farka denk gelen 431 oy oldu. Mofaz’ın yüzde 42’lik oylarına karşı Livni yüzde 43.1 oranında oy alarak liderlik koltuğuna geçti. 

Olmert’in çekilmesi üzerine hükümeti kurma görevi verilen Livni’nin yeni bir koalisyon kurmak için 42 günü olacak. Başardığı takdirde Livni, 1974’te görevi bırakan Golda Meir’den sonra İsrail’in ilk kadın başbakanı olacak. Başaramaması halinde ise 2009’un ilk zamanlarında seçimlere gidilecek.

Olmert istifasını sundu

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, 33 aylık görev süresinin ardından geçtiğimiz Pazar akşamı İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres’i ziyaret ederek resmi istifasını sundu.  Olmert kararını, Kudüs’te yer alan haftalık meclis toplantısının başlangıcında bildirmişti. 

Resmi istifanın ardından Olmert’in kabinesi geçici hükümet olacak ve Peres yeni koalisyon oluşturma çalışmalarına başlayacak.  Peres, Kadima’dan Yoel Hason, İşçi Partisi’nden Eytan Cabel , Likud’dan Gideon Sa’ar ve Şas Partisi’nden Yakov Margi ile görüşmelerde bulunuldu.  Her bakana koalisyon oluşturabilecek bir başbakan adayı önermeleri için 45 dakika verildi.  Peres bu görüşmelerin ardından Pazartesi günü İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’ye koalisyonu kurma görevi vereceği düşünülüyor. 

Peres, yaptığı bir basın toplantısında bugüne kadar belediye başkanlığı, bakan ve başbakanlık görevlerinde bulunan Olmert’e hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Pazar günü mecliste yaptığı konuşmada Olmert, yeni bir koalisyon hükümeti kurması konusunda Livni’yi desteklediğini belirtti. 

Livni, Kadima’nın başkanı olarak Olmert’in yerini alsa da, bu başkanlık onu otomatik olarak başbakan konumuna getirmiyor.  Peres onu koalisyon kurması için görevlendirmesinin ardından, yeni hükümet kurması için Livni’nin altı haftası bulunuyor. 

Mofaz politikaya ara verecek

İsrail hükümetinde birinci parti Kadima’nın liderliği için yapılan seçimin ardından seçimi kaybeden Şaul Mofaz politikaya ara vermeye karar verdi. Mofaz yaptığı resmi açıklamalarda sonuca itiraz etmediğini ve Livni’yi desteklediğini açıklarken kişisel sohbetlerde kampanyası sırasında rakip tarafın kendi hakkında yapılan karamalara üzüldüğü öğrenildi.

Geçen hafta günü Kadima Partisi içinde yapılan seçimin ardından İsrail Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz, rakibi İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni karşısında yenildi. Seçimin hemen ertesi günü basın açıklaması yapan Mofaz, politikaya ara verdiğini açıkladı.

Basın açıklaması sırasında Mofaz seçimin az farkla bitmesine rağmen seçim sonucuna itiraz etmeyeceğini ve Livni’yi desteleyeceğini açıkladı. Mofaz, Kadima’dan istifa etmeyeceğini belirtirken milletvekilliğinden istifa edip etmeyeceğini, yürüttüğü görevden ne zaman istifa edeceği konusunda bilgi vermedi.

Mofaz resmi açıklamasında Livni hakkında doğrudan suçlama yapmazken, özel konuşmalarında rakip tarafın hakkında yürüttüğü karalama kampanyasından rahatsız olduğu öğrenildi.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008