gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Amerikalı milyoner işadamı, İsrail’e taşındı
Amerikalı milyoner işadamı, İsrail’e taşındı
ABD’nin önde gelen yatırım şirketlerinden birinin ortağı olan Scott Tobin, daha iyi iş olanakları nedeniyle İsrail’e taşınma kararı aldı

Yeni girişimcilere sermaye sağlayan bir firmanın ortaklarından olan Scott Tobin, geçtiğimiz hafta Boston’daki evini kiraya vererek, eşi ve dört çocuğuyla beraber İsrail’e taşındı. Ülkesinden ayrılmadan önce taşınmasıyla ilgili olarak Tobin, “Bir sonraki büyük icadın İsrail’den geleceğine inanıyoruz. Bu çeşit icatlar yapan yerlere çok az rastlanıyor” dedi.

Battery Ventures’ın ortaklarından olan 38 yaşındaki Tobin, yaklaşık üç milyar dolarlık bir sermayeyi yönetiyor. Tobin, 2006 senesinde Forbes dergisi tarafından teknoloji alanında başarılı anlaşmalar yapan kişiler arasında dünya 47.si seçildi. 2007’de ise bu listede 50. sıradaydı.

Finans sektörünün öncü gelen şirketleri genellikle İsrail’de yaşayarak, yatırım yapmayı tercih etmez. İsrail onlar için uzak ve tehlikelidir. Şirketlerinde çalışan yetkilileri İsrail’e ziyarete gönderirler ya da çalışanları eskiden İsrail’de yaşayan kişilerdir.

Tobin kararını, “Genel ortaklardan tek Yahudi olan benim. Battry’nin üst düzey ortakları geçtiğimiz Ekim ayında İsrail’i ziyaret ettiler ve çok etkilendiler. Geziler ve görüşmelerle geçen dört günlük bir ziyaretti. Hindistan ve İsrail’de ofis açacağımız ve araştırma yapacağımız yerler konusunda karar vermemiz gerekiyordu. İnsanlar İsrail’de bir milyon dolar kazanmak istiyorsan, 5 milyon dolar sermaye koymak gerektiğine inanıyorlar. O günler geride kaldı. İsrail, Silikon Vadisi gibi teknoloji merkezlerinde bile bulamayacağız zeki beyinler barındırıyor. Bu konu ticaret mantığıyla ilgili. İsrail’de gerçek para kazanmaktan söz ediyoruz. Anlayacağınız kek üzerindeki krema konusunda tam bir Siyonist’im.” şeklinde açıklıyor.

Tobin ayrıca İsrail’deki güvenlik sorunundan dolayı yakınlarının onu bu kararından dolayı yargıladığını bildiğini söylüyor. Tobin, İbrani Üniversitesi’nde okuduğu yıllarda ilk Körfez Savaşı sırasında da İsrail’de bulunduğunu belirtiyor. Tobin o günleri, “Korkuyordum. Fakat yaşamayı başardık. Bu İsrail’deki yaşamın bir parçası. Benim üç, beş, sekiz ve 10 yaşında dört oğlum var. Onlar için tehlikeli olduğunu düşünseydim, bunu yapmazdım,” diyerek dile getiriyor.

 2005 senesinin sonlarına doğru Herzliya’da iki kişiyle açılan Battery Ventures şirketi, Tobin’in İsrail’de bulduğu girişimcilerle beraber daha da büyüdü.

Scott Tobin, İsrail’de yapmayı düşündüğü yatırımlarla da ilgili olarak, “Yılda 50-100 milyon dolar yatırım yaparsak mutlu olacağım. Battery’nin hedefi bu yıl 7 milyon; fakat biz yalnızca 12-20 ‘sini yaptık,” dedi.

Tobin kişisel olarak, “London International Financial Futures and Options Exchange”in satın alınması dahil yaklaşık yirmi sözleşmenin gerçekleşmesine ön ayak oldu. Battery Exchange’i 300 milyon dolara satın alarak, 13 ay sonra 1 milyar dolara sattı.

Tobin diğer taraftan önemli olan fırsatları da kaçırdı: Mark Zuckerberg ‘Facebook’ fikriyle ortaya atıldığında, para kazanmak için Tobin ile bir araya geldi. Tobin ise teklifi reddetti. “Bu fikirle ilgili iyi hislerim yoktu. İyi bir bağlantı sağlayamadık. Benim işim bazen kazanırsınız, bazen kaybedersiniz. Her anlaşmada gerçekleşmeyen birçok şey olabilir”.

İbranice’yi Amerikan aksanıyla konuşan Tobin, New York’da geniş bir Yahudi nüfusa sahip olan  Great Neck’de büyüdü. Tobin’in babası sigortacılıkla geçinirken, annesi iyi bir ev hanımı. Brandeis Üniversitesi’nde İslam ve Ortadoğu tarihi üzerine eğitim aldı. Bu programın bir parçası olarak, İsrail’de bir yıl yaşayan Tobin, İbrani Üniversitesi’nde de Ortadoğu tarihi üzerine okudu. Kardeşlerinden biri ise Beit Shemesh’de avukatlık yapıyor.

Battery şuan beş İsrail firmasına yatırımda bulunuyor. Anobit Technologies, cVidya, Freshpoint, Neocleus ve henüz piyasaya açılmayan yeni bir şirket. Toplam sermaye yaklaşık 50 milyon dolar.

Scott Tobin’in görüşü: “İsrail’deki matematik, bilgisayar bilimleri alanındaki insan gücünü düşünürseniz, çok yakın bir zamanda İsrail uluslararası alanda finansı merkezi haline gelecek. Dünya değişiyor, finansal merkezler New York, Londra ve Hong Kong’dan daha geniş alanlara açılacak.

İsrail ICQ ‘yu piyasaya sürdüğünden bu yana teknolojide çok büyük gelişmeler meydana gelmedi. Birçok yüksek teknolojideki şirketler diğerlerinin icatlarını kopyalıyor fakat yenileri olmuyor. Microsoft, IBM, Cisco gibi şirketler İsrail’deki potansiyeli bildikleri için oraya yatırım yapıyorlar.

Tobin bu konudaki görüşlerini de şu şekilde açıklıyor; “İsrail’deki fikirlerin birçoğunun orduda gerçekleşmesi bekleniyor. Buradaki potansiyel dünyada hiçbir yerde yok. İsrail’deki okullarda zeki beyinler var; fakat kullanılmıyorlar. Ticari konuda fikirlerin açığa çıkması için insanların motivasyona ihtiyacı var. Bu nedenle vaktimin birçoğunu kampüslerde geçireceğim.”

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008