gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
7 Eylül’de Galata şenlendi
7 Eylül’de Galata şenlendi
Otuz Avrupa ülkesinde ve sayısız şehirde, eş zamanlı olarak düzenlenen Yahudi Kültürü Avrupa Günü; konserler, sergiler, söyleşiler, dans gösterileri ve temsili bir Yahudi düğünü ile 7 Eylül Pazar günü Galata'da adeta bir bayram havası estirdi

Yahudilerin kültürel ve tarihi mirasını tanıtmak, geleneksel müzik ve sanatlarını yaşadıkları ülke halkıyla paylaşmak amacını taşıyan Yahudi Kültürü Avrupa Günü; Almanya'dan Portekiz'e, Fransa'dan Rusya'ya, İngiltere'den İspanya'ya, 30 farklı Avrupa ülkesiyle aynı günde İstanbul Galata'da gerçekleştirildi. İlk olarak 1996 yılında, Fransa'nın Alsace Bölgesi'nde başlatılan, sonraki yıllarda Avrupa Yahudi Cemaatleri Konseyi (European Council of Jewish Communities) ECJC'nin öncülüğünde yayılan bu özel günün, bu yılki teması müzikti.

Bu yıl ülkemizde altıncısı düzenlenen Yahudi Kültürü Avrupa Günü’ne ilgi ve katılımın önceki yıla oranla daha fazla olduğu gözlemlendi. 7 Eylül Pazar günü Galata semtinde yer alan Neve Şalom Sinagogu, İtalyan Sinagogu, İtalyan Sinagogu, Schneidertempel Sanat Merkezi, 500 Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, Casa d’İtalia ve Osmanlı Bankası Müzesi kapılarını Yahudi kültür, sanat ve geleneklerini tanıtıcı konser, dinleti, söyleşi ve sergilere açtı. Etkinlikler arasından, Fast Turizm rehberliğinde Balat ve Hasköy sinagogları gezisi ile Neve Şalom Sinagogu’nda yapılan temsili düğün büyük ilgi topladı. Avrupa Yahudi Kültürü Günü'nün bu yıl Ramazan ayının ilk pazarına denk gelmesi nedeniyle, etkinlikler iki farklı kültürü buluşturmak amacıyla, Beyoğlu Evlendirme Dairesi’nde Türk Musevi Cemaati tarafından verilen bir iftar yemeği ile son buldu.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008