gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yaz rehaveti ile gelen (?) ilgisizlik...

Amaç Yahudi kültürünü olabildiğince geniş kitlelere anlatmak olunca Neve Şalom Sinagogu’nda temsili bir düğün töreninin düzenlenecek olması çok isabetli bir seçim. Böylece yeni evli bir çift aynı heyecanı bir daha yaşamak olanağına kavuşabilecek…

Türk Yahudi kültürü ve tarihini merak edenlerin uzun zamandır kapalı veya sadece dini törenler için açılan sinagogları “Fes Turizm”in düzenleyeceği bir tur ile ziyaret edebilecek olmaları da sevindirici. Ancak aldığımız duyumlardan şimdiden turun kapasitesinin dolduğunu öğrendik. Belki bu tür gezilerin sadece “Yahudi Kültürü Avrupa Günü” ile sınırlı tutulmayarak, ilgi varsa, yıl boyunca düzenlenmesi yoluna uygun olabilir.

Aynı gün, gerçekleştirilecek konferanslar kapsamında, Mesut Ilgım tarafından sunulacak “1933 Türk Üniversiteleri Reformuna Alman Bilim Adamlarının Katkıları” konulu panele yer verilmiş olması da üniversite reformunun 75. yılında ayrı bir önem taşıyor.

Tanıtım kitapçığında ve gazetemizde yer alan söyleşisinde, özel sektörün çeşitli kuruluşlarında üst yönetici olarak görev yaptığı belirtilen Mesut Ilgım’ın son altı yıldan beri Hitler’den kaçan Yahudi asıllı bilim adamları ile ilgili yoğun bir araştırma çalışması içinde olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. 13 Ağustos tarihli başyazımda da “Üniversite reformunun 75. yılında” başlığı altında konuya odaklanmış ve bu alandaki sessizlik çemberinin kırılmasını dilemiştim.

Ne var ki üniversite reformunun 75. yılı geniş medyada yer bulacaksa, Türkiye’ye sığınan Alman bilim adamlarının önemli çoğunluğunun Yahudi olduğunun vurgulanmasında yarar var sanırım.

Etkinliğin Galata Meydanı’nda düzenlenecek İftar Yemeği ile sonlandırılması da hem her yıl cemaatimiz tarafından düzenlenen iftar yemeklerine, hem de “Yahudi Kültürü Avrupa Günü”ne farklı bir anlam yüklemektedir.

* * *

Geçtiğimiz hafta Büyükada Sinagogu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Bilgilendirme Toplantısı”na katıldım. Daha evvelce bu tür toplantılara kimi zaman 2-3 kişinin katıldığını bildiğimden salonu dolu görünce yaz aylarında bu tür bir faaliyetin düzenlenmesinin isabetli olduğunu düşündüm. Ne de olsa kış; büyük kentin trafik sorunları, park problemleri, zaman darlığı gibi katılım açısından sayısız engel mevcut.

Ancak yine de salonu dolduranların yüzde doksanının dernek ve kurumlardan kişiler olduğunu gördüğümde ‘körler sağırlar birbirini ağırlar’ misali ne yapılırsa yapılsın ilgisizliğin üstünden gelinemediğine üzüldüm. Anlaşılan köşe bucakta eleştirip, bilgisizce yermek yerine cemaat yöneticileri ile yüz yüze gelip sorunları karşılıklı açıkça tartışmaktan daha cazip geliyor.

Oysa sadece Hahambaşılık Halkla İlişkiler bölümünün hazırlattığı Yahudi cemaatinin işleyişini gösteren, tüm dernek, kurum ve kuruluşların faaliyetlerini belgeleyen filmi izleme açısından bile o gece orada bulunmak gerekirdi.

Yine de her yönü ile dört dörtlük bu tanıtım amaçlı belgeselin DVD’lerinin herkesçe izlenmesini arzu ederim.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Yakup BAROKAS Baş Yazı ybarokas@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008