gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail'den haberler
İsrail'den haberler

İsrail Ritmik Jimnastik Takımı Olimpiyatlara hazır

Pekin Olimpiyatları’na kısa bir süre kala, Katerina Pisetsky, Alona Dvornichenko, Raheli Vigdorchik, Veronika Vitenberg ve Maria Savenkov’dan oluşan İsrail’in Ritmik Jimnastik Takımı hazırlıklarını tamamladı.

Takım kaptanı, 22 yaşındaki Pisetsky bireysel başarıda Atina Olimpiyatları’nda on altıncı olmuştu. Genel olarak takım sıralamasında ise İsrail takımı, oyunları altıncı olarak tamamlamıştı. İtalya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda ise aynı takım beşinciliği elde etti. Ancak tüm başarılara rağmen, İsrail’in Pekin’deki yarışlarda ilk üçe girmesi beklenmiyor. İlk sekiz takım arasında yer almak, yeterli bir başarı olarak nitelendirilyor.

İsrail’de ilaç sektöründe rekor büyüme

İsrail’in ilaç devi Teva, 2008 yılının ikinci çeyreği için 539 milyon dolarlık rekor kâr açıkladı. Şirketin satışlarının %29 oranında artmasının en büyük etkisi ise MS (Mutliple Sclerosis) hastalığının tedavisinde kullanılabilen ilk ve şimdilik tek ilaç olan Copaxone gösterildi. Copaxone, tamamıyla İsrail’de tasarlanmış, üretilmiş ve test edilmiş ilk ilaç. Copaxone, ayrıca daha çok ‘generic’ ilaçlar üretmesiyle tanınan Teva firmasının büyük bir başarısı olarak nitelendiriliyor. Şirketin toplam cirosu 2,82 milyar dolara ulaşmış bulunuyor. Bu cironun %56’sını Kuzey Amerika satışları, %29’unu da Avrupa satışları oluşturuyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan cep telefonu uyarısı

İsrail Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde cep telefonunun kullanımı ve olası tehlikeleri hakkında bir genelge yayınladı. Genelgede, cep telefonlarının ‘wireless’ olmayan bir kulaklıkla kullanılması ve çocukların cep telefonu kullanımının kısıtlanması öneriliyor. Ayrıca, asansör veya trenler gibi kapalı alanlarda telefonların kullanılmamasının gerektiği belirtiliyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada cep telefonunun anteni tarafından emilen radyasyon seviyesinin vücut için zararlı olabileceği, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği, bu nedenle konuşma yapılmadığı sürede telefonunun vücuttan uzak tutulması gerektiği vurgulanıyor.

Tel Aviv, Ortadoğu’nun en pahalı şehri

İnsan kaynakları danışma şirketi olan Mercer tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Tel Aviv dünyanın en pahalı 14. şehri. En temel 200 maddenin fiyatlarına göre belirlenen ‘yaşama maliyeti’nde ise Tel Aviv, New York’un bile üzerinde yer aldı. Geçen yıl aynı araştırmada 17. sırada yer alan Tel Aviv, iki senedir de Ortadoğu’nun en pahalı şehri dikkatleri üzerine çekiyor.  Listenin en başında ise iki yıldır Moskova yer alıyor. Moskova’yı ise Tokyo ve Londra izliyor. New York 22. sırada yer alırken, Hindistan’ın Mumbai ve Letonya’nın Riga kentleri ilk 50 arasında yer alıyor. Mercer’ın araştırması geçen yıllar içinde yaşam maliyetinin Doğu Avrupa ve Asya kentlerinde arttığını, buna rağmen Amerika’da azaldığını ortaya koyuyor.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008