gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Filistin’de ‘iç savaş’ yeniden alevlendi
Gazze’de patlayan bomba Hamas ile El-Fetih taraftarlarını yeniden karşı karşıya getirdi. Hamas, Gazze’de 150 El-Fetih yanlısını tutukladı

Gazze Şeridi’nde aralarında altı yaşındaki bir çocuğunda hayatını kaybettiği, altı kişinin ölümüne neden olan patlama, Filistin’de taraflar arasındaki gerginliğin yeniden alevlenmesine neden oldu. Bombanın patlamasının ardından Hamas, Gazze’de El-Fetih yanlısı yaklaşık 150 kişiyi tutuklarken, El- Fetih de benzeri Batı Şeria’daki Hamaslı göstericileri göz altına aldı.

Bu arada iki taraf arasında mücadele medya sektörüne de yansıdı. Hamas, bu hafta başında El-Fetih’e yakın ve bağlı olan üç gazetenin Gazze’de dağıtılmasını yasakladı ve bazı gazetecileri tutukladı. Tutuklananlar arasında Filistin Yönetimi’nin resmi haber organı olan Wafa’nın yöneticisi Ömer al-Farra ile Sawah Abu Seif isimli serbest çalışan bir kameraman bulunuyor. Bunun yanı sıra, bazı gazetecilerde, El Fetih yanlısı haber yayınlamamaları için ölüm tehditleri aldıklarını açıkladılar. İsrail’in Jerusalem Post gazetesine konuşan Filistinli bir muhabir, “Çoğu gazeteci Hamas ile El-Fetih çatışması konusunda haber yapmaya veya yazı yazmaya korkuyor. Hamas yönetimi altında işimiz çok zorlaştı,” diyerek şikayet etti.

Gazze Şeridi’nde dağıtımı yasaklanan üç gazetenin Al-Quds, Al-Hayat ve Al-Jadeeda olduğu belirtildi. Bunlarda ilki, Doğu  Kudüs’te bağımsız bir kişi tarafından çıkartılıyor ancak Filistin Yönetimi’ne yakınlığı ile biliniyor. Diğer iki gazete ise doğrudan Filistin Yönetimi tarafından finanse ediliyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008