gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
EJC’den Lübnan Cumhurbaşkanına kınama
EJC’den Lübnan Cumhurbaşkanına kınama
Avrupa Yahudi Kongresi (EJC), İsrailli iki askerin naaşlarına karşılık Hizbullah’a iade edilen Samir Kuntar’ın Lübnan’a dönmesi vesilesi ile düzenlenen törende hazır bulunması nedeniyle Cumhurbaşkanı Michel Suleiman’ı sert bir şekilde eleştirdi

Avrupa Yahudi Kongresi (EJC) Başkanı Moshe Kantor, “Daha birkaç gün önce Paris’te gerçekleşen Akdeniz Zirvesi’nde birlik ve işbirliği sözü veren Lübnan Cumhurbaşkanının ikiyüzlü tutumunu kınıyoruz. Onun Samir Kuntar’a desteği, terörü, şiddeti ve Hizbullah’ın kanlı eylemlerini destekler nitelikte olduğunu kanıtlamakta. Akdeniz Zirvesi’nde ortaya konan karşılıklı anlayış umutları doğrultusunda Batı’da ayrı, Ortadoğu’da farklı bir tutum takınılamaz. Akdeniz Birliği için bir araya gelen ülkelerin her şekliyle terörü kınaması zorunludur” dedi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz çarşamba günü İsrail askerleri Eldad Regev ve Ehud Goldwasser’in naaşlarına karşılık İsrail, 2006 savaşında esir alınan dört Hizbullah üyesini, Samir Kuntar’ı ve 200 Lübnanlı militanın naaşlarını geri verdi. Lübnanlı bir Dürzi olan Samir Kuntar, 1979’da giriştiği terör eyleminde üç İsrailliyi öldürdükten sonra tutuklanmış ve İsrail hapishanelerinde en uzun kalan tutuklu olmuştu.

İsrail Hükümet Sözcüsü Mark Regev; “Samir Kuntar çocuk katili bir canidir. Lübnan’da onu bir kahraman olarak karşılayanlar temel insani değerleri ayaklar altına almış oluyorlar” dedi.

Samir Kuntar onuruna düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Michel Suleiman ve Başbakan Fouad Siniora’nın katıldığı haberini aktaran Jerusalem Post Gazetesi; “şeytanın kutlaması” benzetmesini yaptı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008