gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
AFTJ’nin yeni yönetimi görev başında
AFTJ’nin yeni yönetimi görev başında
New York, New Jersey ve Connecticut eyaletlerinde faaliyet gösteren AFTJ’nin (American Friends of Turkish Jewry) yeni başkanı Vitali Franko ile çalışmaları hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik…

Merkezi New York’ta bulunan  AFTJ (American Friends of Turkish Jewry)  Haziran ayı başında yapılan  seçimlerle yeni  yönetim kadrosuna kavuştu.  Görev alanların isimleri şöyle: Vitali Franko Başkan; Ceki Aluf Medina Başkan Yardımcısı; Moris Roso  Mali İşler Sorumlusu; Leon Abudaram  Sekreter; Suzette Acar, Zivette Doenyas-Price, Esther Roth Etkinlik Sorumluları; Josef Bildirici,  Ariel Sagiz Üye Kabul Komitesi ve İgal Nassi İnternet Sitesi Sorumlusu olarak seçildiler.

AFTJ ne zaman hangi amaçla, kimler tarafından kuruldu?

AFTJ, 11 Eylül olaylarından sonra İstanbul’daki sinagog saldırıları akabinde kuruldu. Kuruluş amacı Türkiye’deki Musevi Cemaatine bağlı okul, gençlik kuruluşları, hastane, sinagoglar ve sosyal yardım   kuruluşlarına destek vermek.

Bunun yanı sıra Tri State denilen New York, New Jersey ve Connecticut  eyaletlerinde yaşayan  Türkiye kökenli Yahudi vatandaşların bağlantılarını sağlamak ve birlikte etkinlikler yapmayı da amaçlıyor.

Çalışma sisteminiz hakkında bilgi verebilir misiniz?

On kişilik yönetim kurulu gerçekleştirilen aylık toplantılarda iş bölümü yaparak sonraki aylara yönelik planları değerlendiriyor. Kişiler görevlerinin bilince olduklarından başkan toplantılarda ayrıntılara girmemekte sadece karar aşamasında onaya sunmakta.

Kuruluşta herkes gönüllü  mü? kaç üye aileniz var?

Kuruluşta herkes gönüllü olarak çalışıyor.  Kayıtlarımızda 250’yi aşkın üyemizin temas adresleri bulunuyor. Bu üyelerin  yaklaşık 70’i daimi üye olarak her tür  etkinliğe katılıyor.

Söz konusu üç eyalette okuyan  öğrencilere  nasıl ulaşıyorsunuz?

Öğrenimlerini bu eyaletler içinde sürdürmek üzere gelen öğrencilere AFTJ elinden geldiğince yardım etmeye çalışmakta ve bu gençlerin bilhassa bayramlarda yalnız kalmayıp bir aile havası içinde kutlamaları için  çalışmaktadır.

Öğrencilere  ve diğer üyelere en fazla e-mail vasıtası ile ulaşmaya çalışıyoruz. Genellikle öğrenciler geçici süreler için burada bulunduklarından adresleri kayıtlarımızda  mevcut değil.

Adresleri olan üyelerimize e-mail ile ulaşamadığımız veya  cevap almadığımız takdirde posta kanalı ya da tanıdıklar vasıtası ile ulaşmaya çalışıyoruz.

Birlikte çalıştığınız yardım kuruluşları hangileri?

Belli bir kuruluşla bağlantımız yok. Bağışlar, yardımseverlerin talepleri doğrultusunda yönlendirilir. AFTJ Türkiye’deki "hediye yerine hayır kurumlarına bağış" kampanyasını Amerika'da da hayata geçirmek için  girişimlerde bulunmaya başladı.

ASF (American Sephardi Federation) ile nasıl bir ortak çalışma içindesiniz...

AFTJ’nin henüz daimi bir adresi yok. Bu konuda ASF kurumumuza destek sağlıyor. Ayrıca, bünyelerinde toplantılarımız, etkinlik gibi  her türlü olay için açık tutuyor. ASF bir yerde bizim öncümüzdür.

Ekim ve Kasım ayında açmayı düşündüğünüz sergiler hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? Serginin Türkiye ayağında kimlerle ortak çalışma içindesiniz?

Ekim ve Kasım ayındaki sergiler ASF tarafından açılacak. New York’taki konsolosluk haricinde temaslar hakkında henüz tam bilgiye sahip değilim.

ASF ekim ayında İstanbul Topkapı Müzesi’nde "Türkiye’nin Tarihi Sinagogları" konulu bir sergi açmak için girişimlerde bulundu. Kasım ayında ise Sefarad ressamları içeren  bir sergiyi kendi bünyesinde, New York'ta açmak üzere girişimlerini sürdürüyor.

Önümüzdeki kış sezonu için yapmayı düşündüğünüz  bir program var mı?

İleriki aylar için AFTJ çok yüklü bir program hazırlığı içinde. Yaz dönemi biter bitmez bu programı açıklayacağız. Etkinlikler ajandamızın  en başında artık gelenekselleşen   Hanuka Bayramı’nı  birlikte kutlama partisi yer alıyor.

Nasıl ve nerelerde organizasyonlar düzenliyorsunuz?

AFTJ'nin son aylardaki en önemli etkinliği  Anneler Günü kutlaması oldu. 11 Mayıs’ta Central Park'ta yapılan geleneksel kutlamaya 35 aile, 80'in üstünde kişinin katılmasıyla Anneler Günü annelere layık bir şekilde kutlandı.

Bu olayın akabinde İstanbul Üniversitesi Mezunları’nın organize  ettiği "Desperate Hours" (Türk Diplomatların İkinci Dünya Savası sırasında Türk Musevilerine yapmış oldukları yardımları konu eden belgesel)'in New York Türk Konsolosluğu’ndaki gösterisi AFTJ üyelerine gösterildi. Filmin gösterimi New York Türkiye  Başkonsolosu ile İsrail Kültür Ataşesinin konuşmaları ile açıldı.

Türkiye’de  ve dünyada yakın temasta bulunduğunuz diğer kuruluşlar hangileri?

Şu anda ASF (American Sephardi Federation), New York Turk Federasyonu ve İstanbul Üniversitesi Mezunları Dernekleri ile yakın temas içindeyiz.

Özellikle değinmek istediğiniz diğer konular...

AFTJ bir yerde Türkiye’deki Yahudilerin oluşturduğu “cemaat” fikrini New York’taki Türkiye kökenli  Yahudiler için de kurmayı amaçları arasına aldı.

Gençlerimize sahip çıkmak, Türkiye’deki aileleri ile bağlantı kurmak, bayramları geleneksel bir şekilde beraber kutlamayı sürdürmek için çalışmalarına devam ediyor. Bayramlarda hediye yerine kart fikri üyelerimiz arasında kabul görmeye ve yaygınlaşmaya başladı. ASF’le birlikte Judeo-Espanyol dilinin yaşatılması fikri üzerine de yakında çalışmalara başlayacağız. Türkiye’de yayınlanmış olan Ladino Sözlük ve Ladino Deyimleri kitapları yakında ASF’in bünyesindeki kütüphanede üyelere sunulacak.

 Etkinlikler hakkında bilgi almak isteyenler events@aftj.org adresinden bize ulaşabilirler.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester Yannier Sıcağı Sıcağına ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008