gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
“Ölüm doktoru”nun peşinde...
“Ölüm doktoru”nun peşinde...
Kızlarından birinin izini bulmalarıyla Nazi avcıları, “Ölüm doktoru” lakabıyla tanınan sadist Nazi doktoru Aribert Heim’i yakalamak üzere olduklarını belirttiler

Simon Wiesenthal Merkezi’nin Latin Amerika Müdürü Sergio Widder, yaptığı açıklamada; “Elimizde güçlü deliller var. Bize bilgi verenler, gerçekleri çarpıtmaya çalışmıyorlar” dedi.

Avusturyalı Dr. Aribert Heim dehşet verici tıbbi deneyler uygulayarak, anastezisiz yaptığı ameliyatlarla ve tutukluların kalplerine doğrudan gazolin zerk ederek temerküz kamplarında yüzlerce kişinin ölümüne sebep oldu.

Sergio Widder, birçok kişinin merkeze verdiği bilgilerin, Nazi doktorun Şili’nin başkenti Santiago’nun güneyinde bir kasabada yaşadığı konusunda örtüştüğünü belirtiyor.

Bugün 94 yaşında olan Dr. Aribert Heim hakkında bilgi aktarımında bulunan kişiler, dünyanın en iyi “nazi avcısı” lakabıyla tanınan tarihçi Efraim Zuroff ile tek tek görüşmelerde bulundular. Zuroff aynı zamanda, Wiesenthal Merkezi’nin İsrail müdürlüğü görevinde bulunuyor.  Dr. Aribert Heim’in yakalanmasını sağlayacak kişiye 500 bin dolarlık bir mükafat verilecek.

Efraim Zuroff; “Bugün kaç yaşında olduğu önemli değil, önemli olan cürümlerinin cezasını ödemesi. Heim insanları hadım etti, bedenlerinin bazı parçalarını ofisinin süslemek üzere kullandı. Bu ayrıntıları vurgulamaktaki amacım insanları etkilemek değil. Bu caninin yakalanmasının ne denli önemli olduğunu insanların kavramasını istiyorum” dedi. Wiesenthal Merkezi yetkilileri, Heim’in kızı Waltraut Boser’i Puerto Montt’ta bulduklarını ancak kendisi ile henüz görüşmediklerini belirttiler. Altmış yaşında olan Boser, bir tüccarla evli olup otuz yıldır Şili’de yaşıyor. Waltraut Boser’in bu süreçte birçok kez Avrupa ülkelerini ve Arjantin yakınındaki Bariloche bölgesini ziyaret ettiği saptandı. Bilindiği üzere savaş sonrasında birçok Nazi suçlusu Arjantin’de barınak bulmuştu. Dr. Aribert Heim de 43 yıl önce izini kaybettirmişti.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008