gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Polonya Yahudi siyasetçisini yitirdi
Polonya Yahudi siyasetçisini yitirdi
Polonya’nın Komünist rejime karşı mücadelesinde direnişin simgesi olan Yahudi asıllı Bronislaw Geremek geçirdiği trafik kazası sonucu 76 yaşında yaşama veda etti

Polonya’nın demokrasiye geçiş sürecinin mimarlarından, ülkedeki sendikaların kurucu üyelerinden, Lech Walesa’nın baş danışmanı Bronislaw Geremek, hafta sonu bir trafik kazasında yaşamını yitirdi. Paris Sorbonne Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmış olan Geremek, ülkesi Polonya’da Ortaçağ Fransız kültürü konusunda uzmandı.

6 Mart 1932 tarihinde doğan Bronislaw Geremek, savaş yıllarında yetim kaldı ve Katolikler tarafından büyütüldü. 1950’de Komünist Parti üyesi olduğunda 18 yaşındaydı. Parti üyeliğini Polonya’daki resmi antisemitizmi protesto ettiği ve Rusya’nın Çekoslovakya’yı işgal ettiği 1968 yılına dek devam ettirdi.  Bronislaw Geremek’in yaşamı Lech Walesa’nın baş danışmanı olarak, uluslararası görüşmelerinde Başbakan Tadeusz Mazowiecki’ye refakat etmeye başlaması ile değişti. 1981’de ilan edilen sıkıyönetim sırasında tutuklandı, iki buçuk yıl hapis yattı. Komünizmin düşmesinden sonra Geremek, başbakanlığa aday kişiler arasında gösteriliyordu. Fakat o Polonya’nın Yahudi bir kişiyi başbakan olarak kabul etmeye henüz hazır olmadığı kanısına vardı, popülaritesine rağmen alçak profilde kalmayı yeğleyerek parlamento dış işleri komisyonu başkanlığı görevini üstlendi.

1997’de getirildiği dışişleri bakanı görevini 2000 yılına dek sürdürdü. Bu süreçte Polonya’nın NATO’ya ve AB’ye girmesi yönünde yoğun çaba harcadı. Bronislaw Geremek’in ölümünün duyulmasının ardından; “Bronislaw Geremek’in aramızdan trajik bir şekilde ayrılmasıyla Polonya çok değerli kahramanlarından, ülkenin bağımsızlığının ve ulusal uzlaşmasının mimarlarından birini yitirmiş oldu” ifadesi kullanıldı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008