gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Akdeniz Zirvesi’ne ‘Ortadoğu’ damgasını vurdu
Akdeniz Zirvesi’ne ‘Ortadoğu’ damgasını vurdu
Fransa Cumhurbaşkanı’nın amacını ‘birbirimizi nasıl seveceğimizi öğrenmek’ olarak belirlediği ve pazar günü Paris’te gerçekleşen Akdeniz için Birlik Zirvesi’ne Ortadoğu liderleri damgasını vurdu. Sarkozy, Olmert ile Abbas’ı bir araya getirirken; Başbakan Tayyip Erdoğan da Esad ile Olmert arasındaki temaslara dolaylı aracılık yaptı

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını üstlenen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin önderliğinde oluşturulmaya çalışılan “Akdeniz için Birlik” projesi zirvesi pazar günü Paris’te yapıldı.

Sarkozy, zirvenin amacını ‘Akdeniz’de savaş ve nefreti sürdürmek yerine birbirimizi nasıl seveceğimizi öğrenmek’ olarak açıkladı. AB üyesi ve Akdeniz’de kıyısı bulunan 43 ülkenin hükümet ve devlet başkanının hazır bulunduğu zirvenin kapanış bildirisinde, “Akdeniz ve Ortadoğu’nun kitle imha silahlarından tamamen arındırılmış bölge olması için çalışılmasına ortak karar verilmesi” ifadesi yer aldı.

Akdeniz için Birlik Zirvesi’ne damgasını vuran ise Ortadoğu ile ilgili gelişmeler oldu. Suriye Devlet Başkanı Başer Esad ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ilk kez Paris'te Başbakan Tayyip Erdoğan'ın arabuluculuğunda dolaylı temasta bulundular. İstanbul'da başlayan dolaylı görüşmeler böylece bir üst seviyeye taşındı. Erdoğan önce Olmert ile görüştü, ardından Suriye Devlet Başkanı Esad ile bir araya geldi. Erdoğan görüşmeler için; “Turlar devam ediyor. Bu işler zaman ister” dedi.

Zirvenin önemli anlarından biri, İsrail-Filistin buluşmasıydı. Hem ülkesi Fransa'nın, hem de AB'nin Ortadoğu'daki nüfusunu arttırmak isteyen Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelerek, ABD başkanlarına özgü üçlü poz verdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Akdeniz zirvesinin Ortadoğu'da "bir umut zamanı"na denk geldiğini belirterek, Filistin-İsrail-Suriye-Lübnan ilişkilerindeki olumlu gelişmeleri övdü.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008