gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
ADL, Türkiye ile buzları eritti
ADL, Türkiye ile buzları eritti
Yahudi karşıtlığıyla mücadele eden ve Amerikan siyasetinde önemli etkiye sahip olan İftira ve İnkara Karşı Mücadele Birliği (Anti-Defamation League - ADL) yetkilileri, geçtiğimiz hafta Türkiye'de üst düzey kabul gördü

ADL Direktörü Abraham Foxman, geçtiğimiz yıl yaptığı 'Ermenilerin soykırıma uğradığı' yönündeki açıklamaların neden olduğu olumsuz havanın artık geride kaldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere üst düzey yetkililerle bir araya gelen Foxman, İsrail'e dönüşünde Türkiye'deki temaslarını değerlendirdi.

Geçtiğimiz yıl, 1. Dünya Savaşı sırasındaki Ermeni olaylarını 'soykırıma denk' şeklinde nitelendirme noktasına geldiklerini ifade eden Foxman, Türkiye'nin büyük tepkisiyle karşılaşmıştı. Jerusalem Post gazetesine konuşan Abraham Foxman, bu görüşlerinden vazgeçerek, Amerikan Kongresi'nde soykırım iddialarıyla ilgili karar almanın ters tepeceğini, Türklerle Ermeniler arasındaki yakınlaşmaya katkı saplamayacağını ve Türkiye'deki Yahudi toplumunu tehlikeye atacağını savundu. Böyle bir karar alınmasının Türkiye'nin İsrail ve ABD'yle önemli ilişkilerini de zedeleyeceğine dikkat çeken ADL Direktörü, geçtiğimiz yılki açıklamalarının 'Türkleri sinirlendirdiğini' belirtti. Foxman, "Ama şu anda birbirimizi anladık, Kongre'nin soykırımı tanımasına karşı çıktık. 'Soykırım' ifadesini kullanmanın hiçbir yararı olmayacağı noktasında sağlam bir duruş sergiledik" dedi. Abraham Foxman, 'soykırım' kelimesinin tek bir Ermeni'ye bile yarar sağlamayacağının Amerika'daki Ermeni toplumu tarafından anlaşılması gerektiğini vurguladı.

Görüşmelerde, Ermeni meselesi konusunun çözümünde Türk hükümetine tavsiyelerde bulunan ADL Direktörü "Ermenistan'la ilişkileri geliştirme konusunda yaratıcı olun ve inisiyatifi ele alın. Birlikte çalışma yolları bulmak olumsuz atmosferi dağıtabilir" mesajını verdi. Ermenistan'ın iç durumu konusunda endişelerin bulunduğunu ifade eden Foxman, Türkiye'nin bu ülkeye yardımcı olarak Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili meseleyi de çözebileceğini savundu. Foxman, "Bu sorunu Ermenistan ve Türkiye çözmelidir. Kongre ya da parlamentolar değil" açıklamasını yaptı. Abaraham Foxman, sınırların açılmasının olumlu atmosfer için katkı sağlayabileceğini ifade etti. ADL Direktörü, ABD'deki Yahudi toplumunun Ermenistan Türkiye ilişkilerini düzelmesine katkı sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

ADL Heyeti en üs düzeyde kabul edildi

ADL'nin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, heyetin görüşmeleri hakkında bilgi verildi. Buna göre, ADL Başkanı Glen Lewy ile Abraham Foxman, Erdoğan ve Gül'ün yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Adalet Bakanı Mehemt Ali Şahin, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, milletvekilleri, İsrail ve ABD'nin Ankara büyükelçileri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir topbaş ve Yahudi toplumu liderleriyle görüştü. ADL heyeti, İsrail ve Suriye arasındaki dolaylı görüşmelere aracılık eden Türkiye'nin çabalarını överken, İran'a nükleer meselede Batı'nın ciddi olduğu yönündeki mesajları iletmesini istedi.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008