gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Sahildeki lobi faaliyetleri

Kimi zaman yanlış, kimi zaman hatalı ise de, olaylar kendi içlerinde doğruyu buluyor. Bunu belirtmemin bir nedeni, önümüzdeki Cuma günü açıklanacak olan OKS (Ortaöğretim Kurumları Sınavı) sonuçları. İlkokulun beş yıl olduğu dönemlerde yabancı dilde eğitim veren her yere başvuran veliler, ilköğretimin sekiz yıla çıkmasıyla, akılcı bir yol seçtiler. Rekabet öylesine arttı ki, veliler sadece ‘ilk üç’e (Robert Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi, Koç Lisesi) girebilecek çocukları hazırlamayı yeğliyor. Her çocuk böylesi bir yarışı kaldırmak durumunda değil. Üstelik artık öğrenciler, sekiz yılı okudukları yerde liseye devam etme şansına sahipler. Sonuç olarak, şimdilerde veliler kapı kapı dolaşmıyor, belli bir puan alamayan çocuklar da dert edinmiyor. Tam tersine, çok rahatlar. “Nasılsa hazırlanmadım, niye üzüleyim ki!” diyenler çoğunlukta.

***

Sınav sonuçları kimseyi ilgilendirmese de, ada plajlarının sohbet konularından biri olmaya mahkumdur. Her ne kadar temmuzun ilk haftasını tamamladıysak da, henüz plajdaki yerimi alıp ortamın havasını soluyamadım. Plaj / sahil kenarı sohbetlerini hafife almayın. Her tür lobi faaliyetleri, ısınan hava ile birlikte, buralarda yön bulur. Aslında iki açıdan ‘yön’ bulur. Birincisi konular, tartışılır ve hayata geçme aşamasına getirilir. İkincisi, sıcağın getirdiği rehavetle insanlar kendilerini evlerinde hissederek, ses tonlarını ‘ayar’lamak için zahmet etmezler. Önerim, bu yaz toplu yerlerde sohbet ederken, seslerin rüzgarla ne çabuk çevreye ‘yayıldığını’ hatırlamamız.

***

Küçük çocuklu genç evlilerin yaz mevsiminde yeniden adaları tercih etmesi, sevindirici. Yaş ortalaması düşüyor, akşamları pusetini alan sahil çaycılarında toplanıyor ve anneannelerle babaanneler ‘bayram’ ediyor.

Doğal olarak, gençlerin büyük çoğunluğu henüz ev kiralamaya yanaşmadığı için, annelerinin evine ‘doğal’ misafir olarak yerleşiyorlar. Genelde yaşanan tek sorun tuvalet kullanımında kendini gösteriyor. Bunun gerçekten sorun olduğunu söyleyenler evlerinde tek banyoya sahip kişiler. Fıkra gibi gelse de, sabah evin iki erkeği aynı saatte kalkıp, aynı saatte traş / duş vs. alamadıklarına göre, farklı deniz otobüsüne yetişebiliyorlar.

Anne/babalar her zaman her şarta uyum gösterirler. Tabii bu kapsamda iki tuvaletli bir evde oturmaları gerektiğini de unutmamalılar.

Çok önemli...

* * *

Şalom ailesi genişliyor. Bir hafta içinde iki tane yengeç burcu aramıza katıldı. Dışhaberler Servisi’nden Karel Valansi oğlu İsel’i, Arşiv Sorumlumuz Eti Varon ise torunu Dafne’yi genç ekip için yetiştirecek...

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tilda LEVI Ayrıntı tilda@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008