gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Habad Rusya’ya karşı zafer kazandı

Habad’in neredeyse 20 yıllık mücadelesi sona yaklaştı. Arşivde 12,000 dini yazıt ve 25,000 sayfalık Habad’in felsefesi üzerine elyazması bulunmakta. Bunun yani sıra 18. yüzyıldan kalma Yahudi yasalarının ve 20. yüzyılın başlarına kadar olan Yahudi tarihi mevcut olduğu kitaplarda bulunmakta.

1992 yılından bu yana bu belgelerin ABD’ye taşınmasını isteyen Habad yöneticileri ABD mahkemesinin de desteğini aldı.

Bu belgelerin ABD’ye iadesi için 1992 yılında Rusya’ya başvuran Habad yöneticileri başta olumsuz yanıt aldı. Bu yanıtın ardında Rusya’daki hukuk siteminin değişmesinin ardından 10 yıl boyunca Rus hükümeti ile temasta kaldı.

1990’lı yıllarda ABD hükümeti de bu konuda Rusya’ya diplomatik girişimlerde bulunmuştu. Dönemin ABD Başkan Yardımcısı Al Gore Rusya’dan Habad belgelerini isterken bugünkü Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ta bu konu üzerinde durmakta.

Belgelerin ABD’ye getirilmesi için Temsilciler Meclisi ve Senato’da 2005 yılında harekete geçmişti. ABD Senatosu’nun tüm üyeleri ve Temsilciler Meclisindeki 350 üyeden fazlası bu belgeleri istediğine dair dilekçeye imza attılar.

New York’ta bulunan Agudas Chasidei Habad kütüphane sorumlusu Rav Shalom Dovber Levine defalarca Rusya’ya giderek bu belgeleri ABD’ye getirtmek istemiş. Bu konuda başarılı olamayan Levine en azından belgelere ulaşıp inceleme yapabilmiş.

Levine bu belgelerin öğrenciler için eşsiz olduğunu ve Habad felsefesini çok iyi anlattığını söyledi. Levine ayrıca bu belgeleri ABD’ye getirilmesi durumda daha fazla insanın bilgileneceğini bunun da Mesih’in gelmesinin bir adım daha yaklaştıracağını iddia etti.

ABD Yüksek Mahkemesinde sonuçlanan davada Rusya’da bulunan Habad ile ilgi belgelerin tamamı ABD’ye verilmesi istendi. Rus hükümetinin avukatları Habad’ın Rusya’daki yasal her yolu denediğini ancak daha fazla yapılacak bir şey olmadığını söylediler.

Rus hükümetinin avukatı Sarah Carey 13 Haziran’da alınan kararın Rus hükümetine henüz ulaşmadığını belirtti.  Carey kararın kendilerine ulaştıktan sonra temyize gidip gitmeme kararını alacaklarını söyledi.

Her ne kadar bu Rusya hükümeti bu davayı kaybetmiş gözükse de, bu kararın Rusya hükümeti üzerinde bir bağlayıcılığı bulunmamakta.

Facebook'ta Paylaş
Yazar İzi Darsa Boston Güncesi
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008