gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Sarkozy: Nükleer İran’a taviz yok
Sarkozy: Nükleer İran’a taviz yok
İsrail ziyareti sırasında Knesset’te konuşma yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransa’nın İran tehdidi konusunda her zaman İsrail’in yanında olduğunu söyleyerek, İran’ın nükleer programını “kabul edilemez” olarak niteledi

İsrail ziyareti sırasında İsrail Meclisi Knesset’te konuşma yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsrail’i mahvetmek isteyen herkesin yolunu Fransa’nın tıkayacağını söyledi.  İsrail’in İran’ın nükleer hırslarına karşı savaşta tek başına olmadığını da vurguladı. Konuk Cumhurbaşkanı konuşmasında, “Nükleer İran kabul edilemez. İsrail'i yok etmek isteyen herkes, karşısında Fransa'yı bulacaktır. İsrail yalnız olmadığını bilmelidir” dedi.

İsrail-Filistin meselesine de değinen Sarkozy, barış yolunu Kudüs’ün hem İsrail hem de Filistin devleti başkenti olarak tanınması olduğunu söyledi. 'Kudüs'ü iki devletin başkenti olarak tanımak, barışın bir koşuludur' diyen Fransız Cumhurbaşkanı Filistinlilerin kendi devletlerine hakkı olduğunu, böyle bir devletin İsrail’in güvenliğini sağlayacağını belirtti.  Filistinli mülteci problemlerine de değinen Sarkozy,  mültecilerin Batı Şeria’yı terk etmesi için bir kanun çıkarması gerektiğini söyledi. 

Eşi Carla Bruni ile Knesset’e kırmızı halı davetiyle gelen Sarkozy, burada tezahürat ile karşılandı.  Sarkozy, Fransa eski Cumhurbaşkanı Francois Mitterand’ın 1982 de kanun koyuculara yaptığı ziyaretten beri ilk defa İsrail’i ziyaret eden cumhurbaşkanı oldu. Sarkozy  konuşmasında Fransızların Yahudilerle olan iletişiminin, Fransız kültürünü zenginleştirdiğini belirtti. Nicolas Sarkozy, Knesset'e gelişinde iktidar ve muhalefet liderlerince sıcak bir şekilde karşılandı. Sarkozy ve eşi Carla Bruni'yi karşılayan Knesset Başkanı Dalia Itzik, Fransız liderin 'kararlılığını ve yürekli reformlarını' överken, muhalefet lideri Binyamin Netanyahu da kendisini 'İsrail'in gerçek bir dostu' olarak nitelendirdi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Sarkozy’i Fransa’daki antisemitizmle mücadelesindeki kararlılığından dolayı kutladı. Olmert, Fransa'nın AB dönem başkanlığını üstlenmesinin, İsrail ile AB arasındaki bağların geliştirilmesi için fırsat olduğunu belirtti. Fransa-İsrail ittifakının, Sarkozy'nin liderliği altında daha da büyüyeceğine işaret eden Olmert, Sarkozy'nin destekleyici sözlerinin İsrail'i duygulandırdığını vurguladı.

Bakanlar, Yahudi liderler, yüze yakın iş adamı ve eşi ile Pazar günü İsrail’e gelen Sarkozy, üç günlük ziyareti sırasında Pazartesi günü Yad Vaş

em Holokost Müzesi

’ni gezdi. 

Kudüs’te Pazar günü Sarkozy ve İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres arasında yer alan görüşmede, Peres Sarkozy’i Suriye Devlet Başkanı Başar Esad’ı 13 Temmuz’da yer alacak Akdeniz Ülkeleri toplantısına davet ettiği için kutladı. 

Sarkozy, İsrail ziyareti sırasında 2006 yılında Gazze’de kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit’in ailesi ile de görüştü. Fransız tabalı olan babası yüzünden Şalit’in Fransız vatandaşlığı da bulunuyor.  Sarkozy, İsrail ziyaretini sona erdirmeden FÖY Lideri Mahmud Abbas ve Netanyahu ile de ayrı ayrı görüştü. 

 

Tahranlı yetkili

“İsrail İran’ı tehdit edemez”

ABD menşeli bir gazetenin İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine bomba provası yaptığını duyurmasının ardından, İran İsrail’in onları tehdit edemeyeceğini söyledi.  İran Dışişleri Bakanı sözcüsü Muhamed Al Hosseini yaptığı basın konferansında, İsrail’in İran’ı tehdit edecek kapasitesi olmadığını belirtti. 

İsrail’i suçlayan İran Savunma Bakanlığı, saldırı halinde İsrail’e korkunç bir cevap vereceğini ima etti. 

AB ise nükleer programını durdurması için uluslar arası istekleri dinlemeyen İran’a yeni yaptırımlar yapmaya hazırlanıyor.  Yaptırımlar hakkında bilgi veren Slovenya Devlet Başkanı, yaptırımların finansal olacağını ve İran’ın en büyük bankası Bank Melli’yi hedef alacağını belirtti. 

 

Fransa’da saldırıya uğrayan genç komadan çıktı

Bu arada geçtiğimiz Cumartesi akşamı başında kipası dolaşırken, beş gencin saldırısına uğrayan ve ciddi şekilde dövülen 17 yaşındaki Fransız genci Rudy Haddad, girdiği komadan hafta başında çıktı. Hastaneden yapılan açıklama, Haddad’ın durumunun daha iyiye gittiği belirtildi.

Paris’in farklı etnik kültürlerinin birlikte yaşadığı bir bölgesinde dolaşırken beş Afrika kökenli gencin saldırısına uğrayan Haddad, Sarkozy’nin İsrail ziyaretinin de gündeminde yer aldı. Saldırganların mutlaka cezalandırılacağını belirten Sarkozy, “Bir Fransız gencinin, kipa giydiği için başına gelenler beni şok etti,” dedi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008