gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Tutsaklar bu hafta eve dönebilir
Tutsaklar bu hafta eve dönebilir
İsrail ve Hizbullah arasında süren pazarlıklar sonucu bu hafta içinde karşılıklı tutuklu değişimin gerçekleşme olasılığı doğdu

Yakın gelecekte İsrail ile Hizbullah arasında tutuklu değişimini içeren bir anlaşmanın gerçekleşmesi bekleniyor. Arap basını da bu gelişmeyi onaylarken, söz konusu tutuklu değişim tarihini bu hafta, ya da gelecek hafta olarak belirledi.

İsrailli üst düzey bir yetkilinin verdiği bilgiye göre henüz konu netlik kazanmadı ve Hizbullah’ın tavrını ortaya koyması bekleniyor.

Hizbullah tarafından esir tutulan İsrail askeri Eldad Regev’in babası  Zvi Regev yaptığı açıklamada söz konusu değişim ihtimalinin kendilerine de bildirildiğini söyledi.

Baba Regev, oğlu ile birlikte 12 Temmuz 2006 tarihinden itibaren tutuklu bulunan Ehud Goldwasser’in sağlık durumları ile ilgili bir bilgileri olmadığını belirtti.

Anlaşma kapsamında İsrailli askerlere karşılık, İkinci Lübnan  Savaşı sırasında yakalanan dört Hizbullah üyesi ve farklı zamanlarda ele geçirilmiş iki Hizbullah üyesi teslim edilecek. İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan Fİlistinliler bu anlaşmanın dışında tutuluyor.

İsrail değişimin Almanya’da gerçekleşmesini istiyor. Hizbullah ile görüşmeler de Almanya üzerinden yürütülüyor. Görüşmelerin Lübnan ile İsrail arasındaki Roş Hanikra değil de Almanya’da yapılmasının istenmesinin nedeni, sınırda Hizbullah tarafında düzenlenecek muhtemel bir zafer gösterisinin önüne geçebilmek.

Tutuklu değişiminin gerçekleşmesi için İsrail kabinesinin onayı gerekiyor. Konu ile ilgili görüş belirten İsrailli bakanlar, anlaşmanın toplam 6 Hizbullah üyesi ile sınırlı kalması durumunda kararlarının olumlu olacağını söyledi.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008