gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail-Suriye doğrudan görüşmelere hazır
İsrail-Suriye doğrudan görüşmelere hazır
Türkiye’de yer alan ve iki gün süren Türk arabuluculularla dolaylı yoldan yapılan İsrail - Suriye barış görüşmeleri, İsrailli ve Türk yetkililere göre olumlu geçti. İki ülke liderinin Paris’te bir araya gelmeleri gündemde

Geçtiğimiz pazar günü İsrail ve Suriye arasında barış için yapılan görüşmeler Ankara’da yer aldı. İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in baş danışmanları Yoram Turbowicz ve Shalom Turgeman İsrail’i temsil ettiler. Görüşmelerde gelecek ay için olası karşılıklı görüşmeler için adım atıldı. 

Görüşmelerle ilgili bir Türk yetkiliye göre; bu noktada Olmert ile Suriye Devlet Başkanı Başar Esad arasında bir görüşme için belirlenmiş bir tarih yok.  İki tarafın barış anlaşması için bir karara varıp varmadığına dair sorular sorulduğunda, Türk kaynak İsrail’in Golan tepelerinden çekilmesi halinde İsrail ve Suriye arasındaki ilişkilerin normale döneceğini söyledi.  Normale dönme tanımının kademelerinin ilerde belirleneceğini de sözlerine ekledi.  Esad’ın ABD arabuluculuğunu da beklediğini belirten kaynak, bunun ancak ABD başkanlık seçimleri ertesi gerçekleşebileceğini ima etti. 

Pazartesi akşamına kadar süren görüşmelerde, Turgeman ve Turbowicz Suriyelilere verdikleri mesajda İsrail’in dolaylı yoldan gerçekleşen görüşmeleri sürdürmek istediğini belirttiler. 

Pazar günü New Mexico Valisi Bill Richardson’la görüşmelerde bulunan Olmert, Suriye ile görüşmeleri devam ettirmenin yapılacak doğru hareket olduğunu fakat İsrail’in feragatte bulunduğu anlamına gelmediğini söyledi.  Önlerinde uzun bir yol olduğunu sözlerine ekledi.  Olmert’e yakınlığıyla bilinen Haim Ramon, Channel 2’de yaptığı konuşmada, Suriye ile görüşmelerinin şeklini stratejik hata olarak tanımlayarak, bunun aşırı İslamcılık için bir hediye olduğunu söyledi.

İsrail-Suriye barışı konusunda Fransa da aktif bir şekilde devreye girdi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Suriye ve İsrail liderlerini, Akdeniz Birliği’nin kuruluşuyla ilgili önümüzdeki ay Paris’te yapılacak toplantıda bir araya getirme niyetine İsrail’den destek geldi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Paris’te 13 Temmuz’da düzenlenecek “Akdeniz İçin Birlik” zirvesinde ikili bir görüşme yapmasının hedeflendiği kaydedildi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008