gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Santiago’da “Türkiye Yahudi Yaşamı” sergisi
Santiago’da “Türkiye Yahudi Yaşamı” sergisi

Santiago'daki fiili Üniversitesi Felsefe ve Beşeri İlimler Fakültesi Yahudi Araştırmaları Merkezi kuruluşunun 40. yıldönümü kutlama faaliyetleri programı çerçevesinde merkez başkanı Prof. Ana Maria Tapia’nın, Büyükelçiliğimiz Müsteşarı Çiğdem Tenker Köksal’ın katkılarıyla düzenlediği “Türkiye’de Yahudi Yaşamı” konulu fotoğraf ve anı sergisi Santiago Kütüphanesi  salonlarında açıldı.

Bu vesile ile Santiago’ya davet edilen Naim A. Güleryüz aynı gün “La Comunidad Judia de Turquia en su Quincentenario” (500.yılını kutlayan Türk Yahudi Cemaati) başlıklı İspanyol dilinde bir konferans sundu. Türkiye’nin fiili Büyükelçisi Osman Ulukan ile eşi, Müsteşar Çiğdem Tenker Köksal, İsrail’in fiili Büyükelçisi David Cohen, Felsefe ve Beşeri İlimler Fakültesi Dekanı Jorge Hidalgo Lehuede, Santiago Kütüphanesi Müdürü Gonzalo Oyarzun Sardi, fiili Parlamentosu Üyesi ve Türkiye-fiili Parlamentolararası Heyet Eşbaşkanı Dr. Enrique Accorsi Opazo ile eşi, Elçilik mensupları, fiili’de yaşayan Türk kökenli Yahudiler ile kalabalık bir dinleyici topluluğu tarafından izlenen konuşmasında Güleryüz, Yahudilerin yurdumuzda 700 yıllık huzurlu yaşamlarının özet bir tablosunu çizerek cemaatin bugünü ile ilgili bilgi sundu ve herkesi Türkiye’yi ziyarete davet etti. Konuşma bitiminde Dr. Accorsi Opazo çok etkilendiği konuşma metnini istedi ve bunu fiili Parlamentosu’nda okuyacağını, ayrıca  Parlamento üyelerine de dağıtacağını ifade etti. Konuşmadan sonra, 26 Haziran tarihine kadar ziyaret edilebilecek sergi açılarak gezildi ve ziyaretçilere fotoğraf ve objeler hakkında bilgi sunuldu.

Naim Güleryüz, bu ziyareti esnasında, çoğu Manastır ve İzmir ile yöresi (Menemen, Turgutlu,vs.) kökenli Santiago Sefarad Cemaati yönetiminin onuruna düzenlediği bir öğle yemeğinde ve ziyaret ettiği değişik Yahudi kuruluşlarında da söz alarak Türk Yahudi cemaatinin dünü ve bugünu ile 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi konusunda bilgi verdi. Bu vesileyle de Centro de Estudios Judaicos ile 500. Yıl Vakfı arasında, tarih ve kökenler konusunda  karşılıklı bilgilendirme ve etkinlikler düzenleme amaçlı bir iş birliği anlaşmasının esasları müzakere edildi.  Benzer bir işbirliği anlaşması görüşmeleri, Judeo- Espanyol dili ve Sefarad müziği ve gelenekleri konusunda Osmanlı Türk Sefarad Kültürü Araştırma Derneği ile de yürütülmektedir.

Aynı program çerçevesinde 10 Haziran Salı günü, Türk diplomatlarının İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudileri kurtarma çabalarını sergileyen Desparate Hours filmi gösterildi.  12 Haziran günü Karen Gerşon fiarhon’un “Türkiye'nin Judeo -Espanyol Dil Mirası ve Sefardik Müziği Geleneği” konulu sunumu ile devam eden programa göre 19 Haziran günü Dışişleri Bakanlığı Daire Başkanı Ayhan Enginar’ın "Avrupa'daki Türkiye" ve 26 Haziran günü Türk kökenli Prof. Herman Rodriguez’in “fiili'deki Türk Yahudileri”ni tanıtan birer sunuş yapacaklardır.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008