gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Natalie Portman, Rwanda yetimleri için çalışıyor
Natalie Portman, Rwanda yetimleri için çalışıyor
ABD’li ünlü oyuncu Natalie Portman, 1994’deki soykırımda yetim kalan çocuklara yönelik, Yahudi yardımseverlerin girişimleri ile kurulan gençlik köyünün tanıtımı için Rwanda’da klip çekiyor

İsrail doğumlu ABD’li oyuncu Natalie Portman bu günlerde soykırım konusunda bir filmin çekimleri için Rwanda’da bulunuyor. Hollywood’un yirmi beş yaşındaki ünlü oyuncusunun geçtiğimiz hafta orta Afrika’nın bu ülkesine geldiği belirtildi. İsrail medyası, Yahudi yardımseverlerin maddi desteği ile soykırımda yetim kalan çocuklar için kurulan gençlik köyünde çekilecek filmin, ABD’nin en çok izlenen programı olan Oprah Winfrey Show’da gösterileceğini açıkladı.

Ağustos ayında açılacak bu gençlik köyü, İsrail’in II. Dünya Savaşı sonrasında Holokost Kurtulanı yetim çocuklar için oluşturduğu gençlik köylerini örnek alarak planlandı. Bilindiği gibi, çoğunluğu Tutsi, bir kısmı da Hutu olmak üzere, 1994’te 800 bin kişi Rwanda’da soykırım kurbanı olmuştu.

İsrail’in kuruluşunun 60. yılı kutlamaları vesilesi ile geçtiğimiz ay Kudüs’te bulunan Rwanda Devlet Başkanı Paul Kagame, bu ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi yönünde adımlar attı. Rwanda seyahati öncesinde Natalie Portman’ın Etiyopia’ya uğradığı belirtildi. Kimileri Portman’ın, bir yüzyıl önce Hıristiyanlığa geçmek zorunda kalan Yahudilerin (Falaş Mura) yaşam koşullarını yakından görmeyi istediğini, kimileri de oyuncunun dünya Yahudiliğinin yardım faaliyetlerine yakın ilgi duyduğunu ileri sürdü. Portman, Addis Ababa’da göçmenlerin İsrail’e gönderilmeleri öncesinde eğitim aldıkları İsrail Elçiliği’ni ve Gondar yakınındaki Yahudi köyü Ambover’i ziyaret etti.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008