gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Dünya karikatürcüleri barış için buluşuyor...
Dünya karikatürcüleri barış için buluşuyor...
Pek çok ünlü karikatürcünün katılımıyla, BM’in sponsorluğunda, “Cartooning for Peace” başlığı altında düzenlenen barış ve tolerans konulu sergi, panel ve konferanslardan oluşan etkinliklerin sonuncusu, 15 – 18 Haziran tarihleri arasında Kudüs-Ramallah-Betlehem üçgeninde gerçekleşecek

“Cartooning for Peace - Barış için Karikatür”  inisiyatifi, 2006 yılında Birleşmiş Milletler bünyesinde, dönemin Genel Sekreteri Kofi Annan ile Fransız Le Monde Gazetesi’nin çizeri Plantu’nün ortak girişimiyle hayat buldu. 16 Ekim 2006 tarihinde, New York’ta, dünyanın önde gelen 12 uluslararası basın karikatüristi bir araya gelerek, en etkin evrensel iletişim aracı olan karikatürlerini dünya barışı ve hoşgörü adına çizmeyi kararlaştırdı.

O günden bu yana, çeşitli ülkelerde, BM’in sponsorluğunda, pek çok ünlü karikatürcünün katılımıyla, “Cartooning for Peace” başlığı altında barış ve tolerans konulu sergi, panel ve konferanslar düzenlendi. Bu etkinliklerin sonuncusu, 15 – 18 Haziran tarihleri arasında Kudüs-Ramallah-Betlehem üçgeninde gerçekleşecek.

Etkinliğin en ilginç yanı,  İsrailli ve Filistinli çok sayıda karikatürcünün ilk kez bir araya gelerek Ortadoğu sorununu karikatürleriyle tartışmaları olacak. Kudüs, Ramallah ve Betlehem’de eşzamanlı olarak açılacak karikatür sergilerinin dışında, sanatçılar bu kentlerde düzenlenecek panellerde birbirleriyle tartışabilecekler.

Etkinliğe İsrail’den; Michel Kichka, Uri Fink, Shai Tcharka, Daniela London-Dekel, Avi Katz, Filistin’den Baha Boukhari, Khalil Abu-Arafeh, Ramzy Taweel katılıyor.

Diğer ülkelerden; Georges Bahgory (Mısır),  Jeff Danziger (ABD), fialom Gazetesi Çizeri İzel Rozental  (Türkiye), No-Rio Yamanoi (Japonya), Wiaz (Fransa), Ali Dilem (Cezayir), Patrick Chappatte (İsviçre) katılırken, oturum moderatörlüğünü ünlü Fransız çizer Plantu yapacak.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008