gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Her alanda takım ruhu

Bu yıl, Avrupa Şampiyonlar ligi finali Manchester United ile Chelsea takımları arasında Moskova’da oynandı. Uzatmalara sahne olan maç, kaçan penaltılar ve direkten dönen şutlarla adeta bir drama dönüştü. Rus iş adamı Roman Abramoviç’in Chelsea’yi satın almasıyla başlayan süreçte hayale ulaşmak için bir penaltı atışı kalmıştı ama bu gerçekleşemedi ve Avram Grant’ın istifasını da beraberinde getirdi.

Bir futbol kulübünde kulüp sahibi kadar teknik direktörün de rolü çok büyüktür.

Bir takımın teknik direktörü, oyuncuları yöneten, onlara taktikleri öğreten, maç öncesi onları karşı takıma göre hazırlayan, çalışma ve kazanma hırsını futbolculara aşılayan kişidir.

Takım sahibi ise ligde kulübü iyi yerlere taşıyacak, kulübe para kazandıracak, rakiplerini eleyebilecek güçte olan, sağlıklı sporcular transfer etmeyi tercih eder. Bunun yanında teknik direktör seçiminde de stratejik, ekip yönetiminde başarılı, aldığı kararları doğru bir şekilde uygulayabilen kişiyi takımın başına getirmektir. İşte bu noktada takım sahibi, tek tek başarılı bireylerin güçlü bir ekip olması için en doğru kararı verir.

İş hayatını ele alacak olursak, şirketler faaliyet gösterdikleri alanda veya alanlarda konusunda uzmanlaşmış, işini çok iyi yapan, bilgili ve kendini sürekli geliştiren, ekip çalışmasına yatkın şirkete para kazandırabilecek, şirketin tanıtımında olumlu etki yaratabilecek, zamanı geldiğinde çalışma tarzında esnek olabilen kişilerle çalışmak isterler. Bu kişiler özellikleri doğrultusunda yaptıkları işin karşılığını alma hakkına sahiptirler. Ekip olarak sağlanacak başarılar şirketin kurumsal bazda da ilerlemesinde en etkili faktör olur.

Bu yüzden çok çalışan ve başarılı olan elemanlar her zaman yüksek ücret alırlar.

İnsanların en çok vakitlerini geçirdikleri yerler işleri ve evleridir. Evlerimizi düşündüğümüzde, hizmetli olarak çalışan kişilere yaptıkları iş doğrultusunda ücret ödenir. Kimi zaman çalışma saatlerindeki ek süreler veya çalışma temposunun artması, aynı gün içinde birçok işin yapılması çalışan hizmetli kadınlara ev sahibi tarafından artı bir cep harçlığı olarak ödenir. 

Tek başına başarılı bireyler bir ekip oluşturduklarında yöneticileri tarafından gerek maddi gerekse manevi olarak ödüllendirilirler. Kimi zaman ufak hafta sonu tatilleri, günlük turlar, hobilerin gelişimi, ara ücret artışları çalışanlarda motivasyon kaynağı olur.  Çalışma ortamının dışında kurulan sosyal kulüpler ise ekipteki oyuncuların birbirlerini daha iyi tanımalarını ve böylelikle daha başarılı olmalarını sağlar.

İş hayatında, ekip olarak hareket etmek daima tek başına sağlanan başarılardan daha hızlı sonuç verir. Birlikte kurulan sistem kısa zamanda elde edilen sonuçları doğurur.

Doğru bir yönetim, sağlıklı alınan kararlar, ekip ruhu, güçlü bir motivasyon sadece futbol takımlarında değil çalışma hayatının içinde olan irili ufaklı tüm müesseselerde, holdinglerde de geçerlidir.

Chelsea, bu yıl doğru idare edilememenin kurbanı oldu. Abramoviç’in yaptığı yatırımlar istenilen sonucun elde edilmesinde yararlı olmadı. İş adamı, kulüp direktörü ve şimdide yazlık mekanda aldığı kumsal ile adından söz ettiren Abramoviç, önümüzdeki sene doğru kararlar ile sürdürülebilirlik politikasında ilerleyeceğini ve hayaline ulaşabileceğini düşünüyorum.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nur ŞAUL BARAKAS Para>graf
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008