gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İzmir’den haberler...
İzmir’den haberler...

• Yom  A Şoa anma töreni gerçekleşti

İkinci Dünya Savaşı sırasında soykırıma uğrayan altı milyon dindaşımızı anmak üzere 30 Nisan Çarşamba günü İzmir Kültür Derneği salonunda bir anma töreni gerçekleştirildi.

Sara Pardo, Ester Cen, Mirey Eskenazi, Myriam Levi ve Hazan Moti Katan tarafından düzenlenen gecede, Nesim Teri, Renin Eliş ve İzmir Kültür Derneği  gençlerinden; Jinet Sadi, Renin Perez, Ayda Varon, Tina Benezra görev aldı. “Tek bir kişi bile fark yaratabilir” temasının işlendiği gecede yapılan sunumun ardından, mumlar yakıldı, ‘March of the Living ‘  anıları paylaşıldı.

Anma töreni ‘ Bizler tarafından yaratılan ve bizler tarafından paylaşılan daha iyi bir gelecek için’  duyarlı ve katılımcı olma gereği hatırlatılması, Josh Gensler Steinberg tarafından İbranice ve İngilizce dillerinde söylenen Hannah Shemesh’in ‘Eli Eli ‘ şarkısının beraber söylenmesiyle sonlandı.

• Talmud Tora Derneği  Genel Kurulu yapıldı

Nisan ayı sonunda yapılan genel kurul toplantısında  Talmud Tora Derneği yönetim kurulu üyelerinin seçimi gerçekleşti.  Başkan Alp Habif, Münir Mercan, Moiz Abuaf, Rafael Saul, Rıfat Özkesen, Eme Alallu ve Mahir Özsevil’den oluşan  yeni yönetim kuruluna seçildiler.

• İsrail’in Ankara  Büyükelçisi Gaby Levy’nin İzmir ziyareti

Nisan ayı başında  İzmir kökenli olan İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi, Alsancak Şaar Aşamayim Sinagogu’nda İzmir Musevi Cemaati idarecileriyle  buluştu. Karşılıklı fikir alışverişinin yapıldığı görüşme sonrası  Büyükelçi Levy onuruna cemaat yönetim kurulu üyelerinin hazır bulundukları bir  akşam yemeği verildi.

•  İzmir Hevra Kadişa Yönetim Kurulu’nda yeni dönem

İzmir Hevra Kadişa Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği genel kurulda yeni çalışma döneminde görev alacak kişiler belirlendi.

Seçim sonucunda bir önceki dönemde görev alan üyelerden Ruben Benadava, Moiz Malki, Moşa Habif, Eli Yüksek, Vitali Benazus, Selim Bonfil ve İzak Asael’in bir dönem daha çalışmak üzere  seçildiler.

İzmir Musevi Cemaati Başkanı Jak Kaya,  İzmir Hevra Kadişa Yönetim Kurulu üyelerinin özverili örnek çalışmalarından övgüyle söz ederek, kendilerine teşekkür etti.  Başkan Ruben Benadava, yaptığı konuşmada  İzmir’de gömüye açık, Altındağ Mezarlığı ile gömüye kapalı olan Bornova ve Gürçeşme Mezarlıklarının  temizlik, bakım ve onarım çalışmalarından söz etti. Ayrıca üstlendikleri bu kutsal görevleri de aksatmadan yerine getirme çabalarını dile getirdi.

Benadava bir müddet önce Altındağ Mezarlığı’nda İzmirli yardımseverler tarafından inşa edilen 250 kişilik Midraş, Kabarlar (defin işlemleri ile ilgili kişiler) için toplantı odası, mutfak ve wc’ler ile  rehitsa yer aldığı kompleksin dini örf ve adetleri kusursuz yerine getirilmesinde imkan verdiğini ifade ederek bu kompleksin iç donanımı ile etraftaki çevre düzenlemesinin ise yönetim kurulu tarafından yapıldığını söyledi.

Son olarak halen gömüye kapalı bulunan Gürçeşme Musevi Mezarlığı’nın çevre düzenlenmesi ve bakımının yapıldığını, mevcut mikvenin hijyen ortamında kullanıma açıldığını belirterek, ayrıca orada mezarı bulunan İzmir’de yetişmiş değerli din ulemalarından Av Bet Din ve Umarbits Tora unvanlı Ribi Hayim Palaçi’nin mezarının son zamanlarda yurt içi ve dışından daha sık ziyaret edildiğini ve İzmir Cemaati’nin her Roş Hodeş öncesinde mezarı başında Tikkun gerçekleştirdiğini açıkladı. 

 

Şemeş Karmiel Dans Grubu Ege Üniversitesi’ndeydi

5 Mayıs günü İzmir Kültür Derneği’nin Ege Üniversitesi Salonunda düzenlediği etkinlikte Şemeş Karmiel Grubu sahne aldı.

Büyük ilgi gören dans gösterisini 650 kadar İzmirli seyretti. Gösterideki, koreografi, dans, müziğin uyumu ve kostümlerin güzelliği göz doldururken,  grupta görev alan İstanbullu ve İzmirli gençler gurur kaynağı oldu.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008