gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İkinci el giyim şimdi Rika V. ile bambaşka

Katlanan bir beşik. Açıldığında beyaz üzerine açık mavi çizgili, yer yer minik pembe çiçekli kumaş kaplı tahta bir beşik. İçinde şiltesi, çarşafı, yastığı, battaniyesi ve büyük olasılıkla nazarlık / maşallah vs. gibi birçok aksesuarın çengelli iğne ile tutturulduğu ve karşıdan bakılması gereken bir beşik.

Aradan uzun yıllar geçtikten sonra, beşiği her anımsadığımda, belleğimde canlanan anı;  üstünde minik pembe çiçekleri olan mavi beyaz  çizgili kumaş ve kaş göz arasında içinde uyuyan kardeşimi görmek için yanına yaklaştığımda aniden bebek ve beşikle birlikte kendimi yerde bulduğumdu.

Evdeki bütün kadınların hızır gibi yanımıza gelişleri ise bir sis bulutu arkasında....

* * *

Sözünü ettiğim beşikte önce ben yatmıştım. Kardeşimden sonra ise bir kaç bebek daha büyüdü. Bir beşiğin nesilden nesile geçmesi doğal olduğu kadar, aileler için gurur vericiydi de..

Bebekler biraz büyüyünce beşikten tahta parmaklıklı yataklara terfi ederlerdi. Kışın çocukların kendi yatakları varken, büyüyenlerin parmaklıklı yatakları yazlıkta ailede kimin sırası geldiyse ya da ihtiyacı varsa ona geçerdi... Bunu da kimse garipsemezdi.

Çocuklarımın büyüdüğü dönemde artık “evladiyelik” eşya yapımı son bulmuştu. Ya da “vitamin çocukları” oyuncakları özgürce fırlatmakta sakınca görmediler. Dolayısı ile beşik, yatak veya dolap gibi eşyalar nadiren el değiştirir oldu. Üç yaşlarındayken iki oğlumun ayrı ayrı giydiği sarı, kırmızı, nefti, ekose paltoyu, sonra iki kuzenleri daha giydi. Yakın arkadaş ve akrabalar arasında çocuk giysilerini birbirimize geçirmek çok doğaldı.

‘Normal’in dışına çıkılmaya son on sene içinde başlandı. Günümüzün ekonomik koşulları bir çok değeri de beraberinde alıp götürdü. Sonuçta önemli olan sağlık ve mümkün olduğunca çok gülümsemek.

* * *

Şimdi Kanyon’un bitişiğinde ikinci el giyim mağazası “Rika Vintage”e girmek üzeresiniz. Sakın durmayın. Lütfen sonuna kadar okuyun.

Geçtiğimiz sayıda,  İç Haberler Sayfa Yönetmenimiz  arkadaşım Ester Yannier; “Rika Vintage;  İlk ve Son Giyen Siz Olmayın” başlıklı bir yazı yazdı. Çok da güzel kaleme aldı. Tesadüf eseri karşılaştığım ya da telefonda konuştuğum bir kaç kişi çekincelerini belirtince konuya açıklık getirmek istedim.

İkinci el giyim satan mağazalar giderek çoğalıyor. Rika Vintage’ın benzerlerinden farkı toplumumuzun giyim zevkini  yansıtması ve  akla gelecek her türlü aksesuarla ilk kez kişiye özel yapılmış gibi itinalı olması. Tadilat yapacak usta bir terzi ise son rötuşlarda yardımcı.

Rika V.’da mezuniyet, düğün, nikah, kortej, vijola v.b. gibi mutlu olaylar için seçebileceğiniz kıyafetler o kadar çeşitli ki...

Hem şık hem kaliteli hem de ekonomik  giyinmek istiyorsanız, ikinci el avantajı olan uygun fiyatlarla Rika V.’den gülümseyerek çıkabilirsiniz. Farklı bir tarza alışmak kolay olmayabilir. Önemli olan Rika V.’ye bir kez ayak basmak.

* * *

Kaç nesil beşik geçirdik birbirimize, ne çocuk paltoları ne petekli elbiseler... Çok şık ve sevimliydik...

Rika V.’da siz kıyafeti sadece ikinci kez giyen olacaksınız. Doğrusu ayrıcalıklısınız...

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tilda LEVI Ayrıntı tilda@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008