gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
AB-İsrail ilişkilerinde sıcak hava esiyor
AB-İsrail ilişkilerinde sıcak hava esiyor
Avrupa Birliği Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Benita Ferrero-Waldner, yaptığı açıklamada AB’nin İsrail ile ilişkileri daha iyi bir platforma geçirmek istediğini söyledi

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Benita Ferrero-Waldner, AB’nin yeni dış politikasını gazetecilerle paylaştı. Benita Ferrero-Waldner AB’nin doğu ve güney komşuları ile iyi ilişkilerde olmak istediğini söyledi. Bu komşular arasında birinci sırada İsrail yer alıyor. İsrail, AB için bilimsel dayanışmadan ticari birlikteliğe kadar pek çok alanda önemli yer teşkil ediyor. Bu nedenle AB, “yansıma grubu” oluşturarak İsrail’e “özel konum” kimliği vermek için çalışmalara başladı.

Ukrayna, İsrail, Moldova, Fas, Ürdün ve Gürcistan gibi ülkeler geçmişe göre AB’ye daha yakın durumdalar.  Ferrero-Waldner’a göre bu ülkeler ekonomik ve politik alt yapılarında yaşadıkları modernleşme hareketleri sayesinde AB’ye daha yakın konuma geldiler. Bu ülkeler arasından en çok İsrail ile ilişkileri genişletmek istediğini söyleyen komisyon başkanı, gelişen ekonomisi sayesinde İsrail’in AB’nin büyük ticari ortağı kabul edildiğini dile getirdi. 2007 yılında %38 ithalat ve %33 ihracat kapasitesi ile bir önceki yıla göre %7,2’lik bir büyüme kaydedildiği bildirildi.

1995 yılında Brüksel’de bir anlaşma imzalayan AB ve İsrail, her yıl bakanlık seviyesinde görüşme yapmaya devam ediyor. Bu politik diyaloga ek olarak AB İsrail ile sanayi, enerji, standartlar, finans, bilgi-iletişim, taşıma ve turizm alanlarında da pek çok anlamaya imza attı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008