gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yom Atsmaut kutlandı
Yom Atsmaut kutlandı
İsrail Devleti’nin kuruluşunun 60. yıldönümü İsrail’in yanı sıra dünyada da büyük bir coşkuyla kutlandı. Yahudi takvimine göre bu yıl 7 Mayıs’a denk düşen bayramda, ülke semaları sayısız havai fişek ve ışık gösterileri ile aydınlanırken İsrail, kutlamalara katılmak üzere gelen dünya liderlerini bütün bir hafta boyunca ağırlıyor

İsrail’in çeşitli savaşlarda kaybettiği askerlerini ve terör kurbanlarını andığı, 24 saatlik "Anma Günü"nün hemen ardından gün batımıyla Kudüs'te, Herzl Dağı'nda meşale yakma törenleriyle başlayan resmi kutlamalar gece boyunca ve ülke çapında gerçekleşti.

Devlet Başkanı fiimon Peres, Başbakan Ehud Olmert ve Knesset Başkanı Dalia İtzik'in de hazır bulunduğu resmi kutlamalar geleneksel meşale yakma töreniyle başladı. Farklı alanlarda önde gelen on iki kişi, İsrail'in gelecek nesillerini temsil eden on iki çocukla birlikte on iki meşaleyi yaktı. 

Bu hafta, ABD Devlet Başkanı George Bush, Dörtler Grubu’nun Ortadoğu Temsilcisi Tony Blair, Sovyetler Birliği'nin eski Devlet Başkanı Mikhail Gorbaçov, ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Alman eski Dışişleri Bakanı Joschka Fisher, Çek Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Vaclav Havel, dünyaca ünlü yayıncı Rupert Murdoch, Fransız filozof Bernard-Henri Levy, Nobel ödüllü Eli Wiesel, Google'un kurucu ortaklarından Sergey Brin ve Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg  kutlamalara katılmak üzere İsrail’de olacaklar. Peres’in ev sahipliği yapacağı kutlama törenlerine toplam on üç devlet başkanı ve on dört devlet eski başkanı katılacak.

ANKARA VE İSTANBUL’DA KUTLAMALAR

İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy ve eşi İrit Levy’nin 60. yıl vesilesi ile verdikleri resepsiyona Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay İkinci Başkanı Ergin Saygun, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Devlet Bakanı Mehmet fiirin, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sanat çevreleri, çeşitli ülkelerin büyükelçileri katıldılar. Resepsiyonun ilgi çeken diğer bir konuğu Büyükelçi Gaby Levy’nin Bergamalı dostu Yahudi Mustafa’ydı.

İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Mordehai Amihai ve eşi Ayala Amihai’ın Hilton Oteli’nde verdikleri resepsiyona, belediye başkanları, konsoloslar, basın temsilcileri, işadamları ve Yahudi cemaatinden kişiler katıldı.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008