gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Otomotiv bakım sektöründe iki ‘marka / Speedy ve Lastik VS.
Otomotiv bakım sektöründe iki ‘marka / Speedy ve Lastik VS.
Avrupa’da otomotiv bakım sektöründe öncü firmalardan biri olan Speedy, 2003 yılında Türkiye’ye getirildi. Geçtiğimiz aylarda Speedy’nin yanı sıra ikinci bir marka olarak Lastik VS. ismini oluşturdu. Eyal Tarablus ile yeni bir marka oluşturmayı, sektörün gelişimini ve hedeflerini konuştuk

Bu işe nasıl başladığını ve nasıl geliştiğini kısa bir özetleyebilir misiniz?

Üniversite eğitimim sırasında ve sonrasında, aile şirketimizin tüm donanımıyla icinde olduğu bir sektör olduğu için, babam ile birlikte çalısmaya başladım.

Orada kazandığım tecrübe benim için de bu alanda bir eğitim oldu.

Doğal olarak çalışmış olduğum sektorde yapılabilecek yenilikler de ilgi alanlarımdan biriydi. Yurtdışı seyahatlerimde Avrupa’nın çoğu şehrinde bulunan ama Türkiye’de olmayan hızlı servisler dikkatimi çekti.

Zira Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde değişen yaşam koşulları ve artan bayan şoförler için hızlı araç servisi ihtiyacının doğdugunu düşündük.

Konusunda dünya lideri Speedy ile 2 sene  süren gorusmelerin sonucunda verecekleri master franchise ve bizlerin de bu haklarla kuracağı yeni bir sirket icin anlastık.

Ilk Speedy Servisimiz Ocak 2003’te faaliyete başladı. Bugun ikisi şirket, 20’si franchise olmak üzere 22 Speedy Servisi faaliyette.

Servis sayısını arttırmayı düşünüyor musunuz?

Geçen beş yılı aşkın sürede 22 servis noktasına ulaşmamıza rağmen Speedy açmak için bize yapılan başvurular 500’ün üzerinde.

Bunların bir kısmı lokasyon dışındaki standartlara olmasına rağmen büyük bir çoğunluğu lokasyon sınırlamasına takıldı.

Zira Speedy Servis’i açılması için servis açmak isteyen girişimcinin servis açmak istediği yerin Speedy’nin belirlediği standartlarda olması gerekmektedir.

Bu standartların dışında kalanlar için nasıl bir çözüm buldunuz?

Bizler de Speedy’nin lokasyon secimi dısındaki tum standartlara uyan ama Speedy’nin lokasyon standardlarına uymayan servisler için, Speedy’nin küçük versiyonu diyebileceğimiz 2. markayı yarattık ve ismini Lastik VS. olarak koyduk.

Lastik VS.; Speedy de satılan geniş ürün yelpazesine karşı yalnız lastik, jant, akülerin bulunduğu uzman lastik servis zinciri.

Mayıs ayı itibariyle Marmara Bolgesi ve Ankara da toplam 110 adet Lastik VS. noktası bulunmaktadır.

Speedy ve Lastik VS’nin 'nin verdiği hizmetlerden söz eder misiniz?

Speedy Avrupa’da Hızlı Servis diye anılan, bir aracın ömürlü parçaları üzerine uzmanlaşmış bir servistir. Aslında kısaca bugün yetkili servislerde yapılan kaporta ve ağır bakım dışındaki tüm servisleri verebilmekteyiz. Bu işlerde bir müşterinin aracında periyodik olarak yapılan ve toplam servis ihtiyaçlarının %75’ini oluşturan hizmetlerdir. Tabi bu hizmetleri her marka araca ekonomik bir şekilde vermemiz en büyük avantajımız.

Lastik VS.’de de zaten mevcut olan lastik satıcılarına; avantajlı satınalma, çok markalı bayilik sistemi, ek ürün ve hizmetler ile karlılık, işletim sistemi, bilgi işlem alt yapısı-Lastik VS. programı, ticari pazarlama-reklam desteği, tabela ve dekorasyon desteği, eğitim ve bayi geliştirme desteği, bölgesel bayilik sistemi, gelişmeye açık yapı sağlayarak Lastik VS. markası adı altında topluyoruz.

Asıl işimiz perakendeciliktir. Müşterinin talep ettiği kaliteli ürün ve hizmetleri Lastik VS. işletim sistemi dâhilinde bayilerimize sunuyoruz. Hiçbir markanın temsilciliğini yapmadığımız için de bayilerimiz ile aynı hedefe koşuyoruz: Müşteri memnuniyeti sonucunda para kazanmak. Bütün alt yapımız bu sonucu yaratmak için çalışıyor. Ürünü, sistemimiz içindeki tabelalı bayilerimize ulaştırmakla kalmıyoruz, ticari pazarlama faaliyetlerimiz ile mevcut müşteri potansiyallerini de zamanla en az iki katına çıkarıyoruz. Bunu eğitim ve bilgi işlem alt yapımız ile destekleyerek bayilerimizi pazarda farklı konuma yani avantajlı hale getiriyoruz.

İstanbul'da hangi noktalarda Speedy ve Lastik VS. var?

İstanbul’da 4’ü Anadolu yakasında, 7’si Avrupa yakasında olmak üzere 11 servisimiz var. Bu servislerimiz genel olarak Carrefour otopark alanları ve BP istasyonları içleri gibi ulaşımı kolay ve hizmet almayı tercih edilen noktalardadır. İstanbul dışında 11 olmak üzere toplam 22 servisimiz mevcut.

Ayrıca da İstanbul’un her yerinde mevcut 52 Lastik VS Noktası, İstanbul dışında da 110 adet Lastik VS. noktası bulunmaktadır.

Evlere servis yapıyor musunuz? (arabayı tamir ettikten sonra istenilen noktaya ulaştırma gibi)

Hızlı servis anlayışında randevusuz hizmet ve gelen araca anında müdahale ve işin en geç bir saat içerisinde bitirilmesi altın kurallar arasında olduğu için yetkili servislerdeki gibi tüm gün aracı bırakma gereği olmamaktadır. Ayrıca yerlerimiz akşam 22:00’ye kadar ve pazar günleri de açık olduğu için müşterinin iş saatleri dışında da hizmet alma şansı bulunuyor. Tüm bu hizmetler sayesinde zaten müşterini kapıdan aracının alınma ihtiyacı ortadan kalkmakta ve iş yapılırken aracına ne yapıldığını da şeffaf olarak görebilmekte ve denetleyebilmektedir.

Sektörde yan sanayi çalışan birçok firma var. Speedy Avrupa merkezli bir firma. Diğer yan sanayilerle farkı nasıl ortaya çıkıyor?

Sektöre en büyük sorun bir çok ruhsatsız ve standarlara uygun olmayan servislerin olmasıdır. Bizim Avrupa kaynaklı bir firma olmamızın en büyük avantajı Speedy’nin 50 yıllık know how’ını ve satın alma gücünü kullanmamızdır. Bu sayede uzun yıllarda varacağımız tecrübeye daha ilk günden ulaşma ve müşterilerimize sunma şansımız oldu.

Yurtdışındaki Speedy’lerle Türkiye arasında farklılıklar var mı?

Ana noktaları yönünden tamamen aynıdır. Tüm teknik standartlar, mimari projeler ve işletim standartları aynıdır. Şu an en büyük fark bizim servislerimizin Avrupa’daki en yeni servisler olmasıdır. Bunun sağladığı birçok avantaj var.

Bu işi yaklaşık altı senedir yapıyorsunuz ve bu kavramı Türkıye ile ilk siz tanıştırdınız. Bu alanda rakip gördüğünüz firmalar kimlerdir?

Her işte olduğu gibi başarımız benzerlerimizi de beraberinde getirdi. Son iki senedir Speedy benzeri servislerin sayısı çogaldı . Ford şirketi ACL, Doğuş Grubu Otofiks, Goodyear şirketi Premio, Brisa şirketi de Otopratik Markalı servisler ile hızlı servis sektörüne giriş yaptılar.  Speedy bu markaları rakip olarak nitelendirmek yerine Türkiye’de yeni oluşan bir sektörü beraber geliştiren partnerler olarak değerlendiriyoruz.

Bundan sonraki hedefleriniz nedir?

Türkiye araç parkı dünya üzerinde senelik yüzde 10 ve üzeri büyüyen 5 ülkenin araç parkından biri. Ayrıca araçların marka ve model sayısı da her geçen gün artıyor.

Büyüyen hızlı servis ihtiyacına ek olarak, hedef müşteri kitlesi de artıyor.

2012 senesinde şu an 22 olan Speedy Servis sayısını 100’e; şu an 110 olan Lastik VS. Satış Noktalarını da 400’e çıkarıp, toplam 500 nokta ile hızlı servis sektöründeki liderliğimizi pekiştirmek istiyoruz.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nur ŞAUL BARAKAS Para>graf
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008