gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Bir daha asla
Tarihin bu karanlık döneminden yalnız bugünün siyasetçileri, toplum liderleri değil yarınlara şekil verecek nesiller de ders almalı. Bu anlamda Holokost’u tarihi bir gerçek olarak öğrenmek, anlamak, geleceği miras aldığımız nesillere bir borcumuzdur.
Ne yazıktır ki, 2007 dünyasında bazı çevreler sığ politik ihtiraslar yüzünden Holokost’u sorgulamak gibi bir yanlışa sürüklenmekteler, ve tarihin yazdığı en büyük insanlık suçunu basite indirgemektedirler. Antisemit söylemleri kendilerine slogan yapmış bazı tarihçiler, belgelere dayalı gerçekleri görmezden gelmekte, ve 6 milyon insanın hayatına kasteden olayları küçültmekteler.
Günümüzde dünya üzerinde yaşanan düşmanlıkları anlamak ve çözmek, insanlığın böylesi ırkçı olaylara bir daha tanık olmaması adına önem taşıyor. Bugün Darfur’da yaşananlara, dün Ruanda’da , aynı dönemde Avrupa’nın göbeğinde eski Yugoslavya topraklarında yaşanmışlara, Irak’taki gelişmelere bakması, insanın, geleceği ile ilgili derin kaygılara kapılması için yeterli : Günlük hayatlarından, şu veya bu amaçla, şu veya bu şekilde koparılanların ; başkaları için bir anlam ifade etmedikleri için yok edilenlerin feryatlarını duymak gerek. Holokostu inkar ederek, onu minimize ederek, üstünü örterek, bugünü anlamak mümkün mü ?
“Never again – Bir daha asla !” Bu bir pazarlama ya da siyasi parti sloganı değil. Bu özelde Yahudi halkı, genelde tüm insanlık için anlam taşıyan, bir duruşu özetleyen bir haykırış aslında…
İnsanı insan yapan değerlerin korunması, yüceltilmesi ; insanların birbirlerine yakınlaşması, aralarındaki farklılıkların bir husumet konusundan çok bir zenginlik olarak görülmesi için
“Bir daha asla !”
Değerlerin kaybolmaması, dünyanın özgür, birbirlerine sevgi ve saygı duyan insanlara ev sahipliği yapması için “Bir daha asla !” 
Bu anlamda, Büyük Savaş esnasında Nazi çizmeleri altında can verenlerin anısına sahip çıkmak, önemli… Olanları görmezden gelenlere, Holokost’u bir mit olarak değerlendirenlere karşı çıkmak önemli. Herkesin Holokost’u - duygusallığa kapılmadan – öğrenmesi önemli… Öğrendikçe insan insanlığından utanacak, yüzü kızaracak ve kendine yaraşır  bir duruş sergileyecek :  Bir daha asla !

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Marsel RUSSO Üç Nokta... perspektif@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İlgili Haberler
Henüz haber için yorum yapılmadı.
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008