gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Polonya’da ‘Yaşam Yürüyüşü’
Polonya’da ‘Yaşam Yürüyüşü’
İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından ölüm kamplarında, gaz odalarında, gettolarda sistematik bir şekilde katledilen 6 milyon Yahudi, 1 Mayıs Perşembe günü Polonya’da gerçekleştirilen Yaşam Yürüyüşü ile anıldı. Auschwitz’den Birkenau’ya yapılan üç kilometrelik yürüyüşe dünyanın birçok ülkesinden gelen on bini aşkın kişi katıldı

Uluslararası bir Holokost eğitim programı olan “March of the Living”e bu yıl on bin kişi katıldı. Dünyanın dört bir yanından gelen insanlar bu eğitim programı kapsamında Polonya’daki Yahudi geçmişinin izlerini sürdüler.

Bu yıl Türkiye’den Polonya’ya giden kırk iki kişilik kafilenin en önemli özelliği katılımcıların çoğunluğunun lise-üniversite çağında gençlerden oluşmasıydı. Kafileye Yad Vaşem Holokost Eğitimi Merkezi’nden Dvora Cohen rehberlik yaptı. Holokost Kurtulanı ve İsrail- Polonya Dostluk Derneği Başkanı Miriam Akavia, 28 Nisan -2 Mayıs arasında gerçekleşen Polonya gezisinde Türk kafilesine eşlik etti.  1 Mayıs Perşembe günü Auschwitz’den Birkenau’ya yapılan üç kilometrelik yürüyüş sonrasında gerçekleşen törende Naziler tarafından yok edilen 6 milyon Yahudi anısına altı meşale yakıldı. Haim Topol’un sunuculuğunda gerçekleşen törende, İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Ashkenazi, Tel-Aviv-Yafo Başhahamı Rav İsrael Meir Lau ve Chelsea futbol direktörü Avram Grant birer konuşma yaptılar.

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008