gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yiyeceğimiz bir lokma birşey, o da memleket meselesi...

Geçtiğimiz Pazar Ulus’ta U-mmud Festivali gerçekleşti. Aynı gün birkaç etkinlik daha olduğundan gitme imkanım olmadı. Daha sonra programa göz attım. Konuk konuşmacıların yanısıra, konu başlıkları gerçekten özenle seçilmişti. Aralarından bir tanesi hem gülümsetti, hem de iç geçirtti. Başlık yaklaşık şöyleydi: “Çocuklarınızla arkadaş mısınız /  anne baba mısınız?” Gözümün önünden sinema şeridi gibi bir sahne geçti. Seneler evvel bir yaz günü Büyükada’dayız. Maden yokuşundan aşağı seri adımlarla yürümekte olan çok sevdiğim bir arkadaşıma (T.T) rastladım. Kısa bir hal hatırdan sonra “İstemiyorum, çocuklarımla arkadaş olmak istemiyorum.Ben bir anne olmak istiyorum. Saygılı olsunlar yeter” diyerek içini döktü. Konunun ne olduğunu hiç anımsamıyorum. Eminim çok da önemli değildi. Muhtemelen çocuklar ilk ya da ortaokuldaydılar. Ne var ki, bir nesil elimizi verelim derken kolumuzu kaptırdık. Kimi zaman “sudan sebeplerle” kimi zaman  fikir danışmak için pedagogların kapılarını aşındırdık. Doğrusu çocuklarım ve ben Prof. Dr. Norma Razon ekolü ile büyüdük. Fena mı oldu? Hayır. İyi mi oldu? Bilemiyorum. Zira kimi zaman ebeveyn rolü  daha kolay. Arkadaş olmak ise daha zor.

Günümüzde çocuklar çok daha çabuk gelişiyor. Ergenlik yaşı 10’lara indi. Düşünmek dahi istemiyorum. Daha öncekiler yeterince zordu. Ergenliğe bir girerler, bir türlü de çıkmak bilmezlerdi...

Ama tabii Aziz Nesin misali; “Şimdiki çocuklar bir harika”

* * *

Pesah arifesinde önemli bir hazırlık yapmasanız bile dostların pırasa/ıspanak sohbetlerinden, buzlukta saklanan haroset’ten feyz almaya başlarsınız. Gerçi çevre pastanelerin vitrininde Taim matsalar, şaraplar v.s., Purim’de bulamadığımız mavlaçlarla birlikte yolumuzu gözlerler. Tıpkı enginar fiyatlarının bir anda dolardan euroya endekslenmesi gibi. Evde ‘mum’la ekmek kırıntıları aramasak da kesin bir büyük temizlik yapılır. Seri imalat halinde Pesah kekinden başka da bir hazırlığım olmadığından, can-ı-gönülden annemin sağlığına dua ederim.

* * *

Gelenekçi yapısı olan ve aynı zamanda tutucu cemaat bireylerimiz doğal olarak kimi değişikliklerden hoşlanmaz. Geçen sene başlayan “matsa” muhabbetleri, bu sene de farklı ortamların sohbet konusu. Böreklerini önceden hazırlayan, dolayısı ile de un/matsa harcını yapan hanımlar pek de mutlu değiller. Gerçi gelecek sene de farklı bir konumda olunacağını sanmıyorum. Ağız tadı bir kere bozulunca kolay düzelmiyor. Sıraladıklarım hiç bir şekilde şikayet unsuru taşımıyor. Aslında sorun her işi “biraz” bilmemizden kaynaklanıyor. Kime ne matsa 5 mi 10 mu yoksa 15 dakikada  mı pişiyor? Sonunda hoop 18 dakika, matsa yandı, evdekiler homurdandı! Yiyeceğimiz bir lokma birşey, o da memleket meselesi oldu.

Hag Pesah Sameah / A Gitn Pessach.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tilda LEVI Ayrıntı tilda@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008