gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Metsora (Tahara):

Her sene belirtmeye çalıştığımız gibi bu haftaki peraşamızın adı “Metsora” olarak geçer. Ancak bu ifade bir hastalığı ifade ettiğinden bizler Rav Hayim Palaçi (Z”L)’nin öğretisi ışığında bu peraşayı Tahara yani saflık olarak anacağız. Aslında peraşamız da rahatsızlığı atlatan bir kişinin saflığa erdiği günde ne yapılması gerektiğinden söz etmektedir.

Bilinmesi gerekir ki Metsora bir manevi hastalıktır. Yani cüzzam hastalığı ile karıştırılmaması gerekir. Belirtileri belki bu hastalığı andırabilir ancak bu rahatsızlık genellikle “laşon ara” kötü söz söyleyen kişilerde görülmektedir. Talmud’da Reş Lakiş adlı bir bilgin “metsora” sözcüğünü “motsira” kötü söz ile bağdaştırmaktadır.

Laşon ara aslında günümüzün en önemli sıkıntılarından bir tanesidir. Zaman zaman istesek de istemesek de bu yanlışa hepimiz düşebiliriz. Bu yanlışla baş edebilmek için ise kendimizi eğitmek biraz da alçakgönüllü olmak gerekmektedir. Örneğin bir Talmid haham kendisini daha fazla eğitimine vererek derste söyleyeceği şeyleri tartması ve ona göre konuşması lazımdır. Bilmeliyiz ki laşon ara yanlışı birçok yanlıştan daha fazla zarar vericidir. Bir insanı bu şekilde kötülemek ve kötülenmesine neden olmak sahip olduğumuz yüksek ahlaki değerlerle bağdaşmamaktadır.

Nisan ayı içindeyiz. Geleneğe göre Yitshak Avinu Nisan ayının birinci günü dünyaya gelmiştir. Nisan ayı Geula’nın ayı olarak bilinir ve bu ayda af dileme duaları olan “tahanunim” okunmaz. Yitshak Avinu’nun doğması Mısır esaretinin başlangıcı olarak kabul edilir. Bu tarihten dörtyüz sene sonra yine bir nisan ayında ilk geula gerçekleşmiştir. Gelecekte final geula da yine Nisan ayı içinde gerçekleşecektir. Malahi peygamberin son satırları bunun işaretinin Eliyau Anavi tarafından verileceğini belirtir.

“İne ani şoleah lahem et Eliya Anavi...”

Size Eliya Anavi’yi göndereceğim.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Rav İzak ALALUF Bu Hafta Peraşa
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008