gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Olmert ve Abbas görüşmelere yeniden başladı
Olmert ve Abbas görüşmelere yeniden başladı
İsrail’in Gazze Operasyonu ile askıya alınan barış görüşmeleri Olmert ve Abbas’ın hafta başında bir araya gelmeleri ile yeniden hız kazandı. İkili, yıl sonuna kadar görüşmelere -ara vermeden- devam etme kararı aldı

Şubat ayından beri duraklayan İsrail-Filistin barış görüşmeleri, bu hafta başında İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Özerk Yönetimi (FÖY) Lideri Mahmud Abbas’ın görüşme masasına oturması ile yeniden başladı. En son 19 Şubat tarihinde bir araya gelen liderler, Gazze Operasyonu’nun başlaması ile görüşmelerine ara vermişlerdi.

Pazartesi günü Kudüs’teki Başbakanlık konutunda üç saatlik bir toplantı yapan ikili değişik konulardaki endişelerini dile getirdi. Abbas, Gazze topraklarındaki yaşam koşullarından endişe ettiğini belirtirken, Olmert ise, bir kriz ortamının oluşmasına izin vermeyeceklerinin sözünü verdi. İki lider ayrıca Yol Haritası’na bağlılıklarının devam ettiğinin altını çizdi. Görüşmeden çıkan en önemli sonuç ise Olmert ve Abbas’ın FÖY’ün terörle mücadelede üzerine düşeni yapmaması, İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşimlerin inşaatlarını durdurmamasına rağmen, bu yıl sonuna kadar bir barış anlaşmasına varabilmek için görüşmelere ara vermeme kararı almaları oldu.

Görüşmelerin ardından bir açıklama yapan Filistinli arabulucu Saeb Erekat, Batı Şeria’daki yerleşimlerin barışın önündeki en büyük engel olduğunu belirtti. Bu yerleşimlerin inşasının devam etmesinin bir barış anlaşmasına varılması ihtimalini ortadan kaldırdığını dile getiren Erekat, “Bu barış süresinin güven tazelemesi lazım” dedi.

Bu sırada ABD Ortadoğu’daki çözüm çabalarına hız veriyor. Condoleezza Rice ve Dick Cheney’nin bölge ülkelerini kapsayan turlarının ardından ABD Başkanı George Bush, FÖY Lideri Mahmud Abbas’ı nisan ayının son haftasında Beyaz Saray’a davet etti. Bush ve Abbas, en son olarak kasım ayındaki Orta Doğu konferansı sırasında ve ocak ayında ABD Başkanı’nın Ortadoğu turu sırasında bir araya gelmişlerdi. Bush’un İsrail’in 60. kuruluş yıl dönümü törenlerine katılmak için mayısta Kudüs’e gitmesi bekleniyor. ABD taraflar üzerinde baskı uygulayarak Bush’un Mayıs ayındaki ziyareti öncesinde olumlu adımlar atılmasını istiyor. ABD Hükümeti, Bush’un görevi bırakacağı Ocak 2009’dan önce bir ‘Filistin Devleti’ kurulmasını hedefliyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008