gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Toplumdan haberler
Toplumdan haberler

Göztepe Kültür Derneği kültür geceleri

Göztepe Kültür Derneği 18 Mart gecesi Karen Gerşon Şarhon’u ağırladı. Osmanlı Sefarad  Araştırma Merkezi Genel Koordinatörü   Karen Gerşon Centropa Araştırma Merkezi’nin Türkiye ayağı olan “Türk Yahudi Tarihine Tanıklık Etmek” projesinin sonuçları ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Viyana merkezli bir çalışma yürüten Centropa, bugüne kadar Avrupa ayağında birçok ülkede bu çalışmalarını yürüttü ve oldukça geniş bir arşive kavuştu. Günlük Yahudi yaşantısına tanıklık eden 70 yaş üstü yaşlılarla yapılan bu görüşmelere, kişilerin kendi fotoğraf albümlerinden çıkan hikayeler de  eklenince konukları inanılmaz bir tarih yolculuğuna çıkardı. Gece, yaşamları arşivlenmiş bu harika insanların fotoğraf sergisi ile başladı. Keyifle gezilen serginin ardında Karen Gerşon, Centropa’nın dünyadaki çalışmalarından ve Türkiye’deki çalışmanın boyutundan bahsetti. 

Söz konusu proje kapsamında Holokost’un yaşanmadığı bir ülke olmasından ötürü Türkiye’nin Yahudi tarih araştırmasında büyük önem taşıdığını da ekledi. Osmanlı kültüründen gelen, Avrupa’dan farklı bir tarihsel gelişim varlığı ve bu çarpıcı yaşam kesitlerinin de araştırmayı zenginleştirdiğini belirtti. Konferans, konukların kendi anne babalarının yaşamlarının benzer yanlarını paylaşmalarıyla gelişti ve Karen  Gerşon Şarhon’ a teşekkürlerle sona erdi.

*30 Mart Pazar gecesi düzenlenen etkinlikte “Walk on Water- Suda Yürümek” filminden bazı sahneler ekrana yansıtıldı. Daha sonra düzenlenen panelde ise konuyla ilgili kişiler tarafından film irdelendi. Yetkililer, önümüzdeki günlerde de bu tip etkinliklerin devam edeceğini belirterek katılmak isteyenlerin dernek sekreterliğinden bilgi alabileceklerini söylediler.

İzzet Bahar’ın son kitabı İsis Yayıncılık tarafından yayımlandı

İzzet Bahar’ın “Jewish Historiography On The Otoman Empire And Its Jewry From The Late Fifteenth Century To The Early Decades Of The Twentieth Century” adlı İngilizce kitabı İsis Yayıncılık tarafından yayımlandı. Söz konusu kitapta Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yahudi tarihi ile 15. yüzyıl sonlarından 20. yüzyılın ilk yıllarında Yahudilik hakkında bilgiler yer almakta.

Moti Bardavit dünyaya geldi

Gazetemiz Reklam Yönetmeni Zelda - Elyo Tarablus ile cemaatimizin tanınmış doktorlarından Dr. Mordehay Mordo-Janet Bardavit’in torunları, Şeyda ve Hezi Bardavit’in bir oğulları oldu. Tarablus ve Bardavit ailelerini kutlar, minik Moti’ye yaşamı boyunca sağlık ve başarı dileriz.

Liya Sevevi aramıza katıldı

Gazetemiz Dış Haberler Sayfası yazarlarından Elda –Sabi Sevevi’nin kızları Liya dünyaya geldi.

Bivas ve Sevevi ailelerini kutlar, minik Liya’ya ailesi ile birlikte sağlıklı ve uzun bir yaşam dileriz.

ÖYD’de Yönetim Kurulu seçimi

24 Mart Pazar günü Öğrencilere Yardım Derneği Genel Kurulu yeni yönetim kurulunun seçimi için bir araya geldi.

Divan Başkanlığını Av. Ester Zonana üstlendiği seçimde Roni Rodrigue Başkan, Albert Bahar Başkan Yardımcısı, Yusuf Geron muhasip, Jana Bahar sekreter, Sofi Pembegül Bayanlar Komisyonu Başkanı, Zelda Romano Manevi Destek Komisyonu Başkanı, Janet Bolkar büro komisyonu başkanı olarak seçildiler. Moiz Sezer, Viki Vijdan Eblevi, Yusuf Besalel, Ester Angat, Leon Angat, Cina Gormez ve Suzet Dilman Yönetim Kurulu yedek üyeleri oldular. Sami Galimidi, Beki Çiprut ve Eli Meriç Denetleme Kurulu asil üyeliğini üstlenirken, yedek üyeliğe Yuda Nesim Behar, Sara Sezer ve Çetin Erbeş getirildiler.

Toplantıya Kurumlar Başkanı Mois Kohen ve Başkan Yardımcısı Çetin Erbeş de katıldılar. Kohen yaptığı konuşmada yeni başkana başarılar diledi ve Eli Meriç ile heyetini dört yıl boyunca gösterdikleri özverili çalışmalar nedeniyle kutladı.

Gün ÖYD’li hanımların hazırladığı tatlı ikramıyla sona erdi.

Golden Age’in Purim kutlaması

Golden Age Komisyonu, bu seneki Purim Bayramı kutlamasını, Nükhet Antebi’nin katkılarıyla Venge Restoran’da güne özel hazırlanmış kaşer mönü ile gerçekleştirdi. Şişli, Kurtuluş ve Caddebostan’dan kalkan servislerle Levent’teki restoran’a gelen 200 Golden Age dostu, Antebi ve Golden Age Hanımları tarafından karşılanarak yerlerine yerleştiler. Masalarda  bulunan herkes için hazırlanmış Purim sepetleri içindeki şekerlemeler günün anlamını yansıtıyordu. Ayrıca tüm katılımcılara yine bir bağış severin hazırladığı “Oreja de Aman” paketleri dağıtıldı. Golden Age Komisyonu Başkanı Meri Maya, Nüket Antebi’ye bu güzel gün için teşekkür etti. Misafir olarak orada bulunan Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın eşi Recina Haleva ile Başkan vekili Eti Pinto, komisyon adına Antebi’ye bir plaket sundular.

GKD’de Purim Karnavalı

22 Mart Cumartesi akşamı Göztepe Kültür Derneği salonlarında gençlerden büyüklere yoğun katılımın gözlendiği, gerçek anlamda bir bayram coşkusunun yaşandığı bir Purim Karnavalı düzenlendi. Dernekte çalışan tüm gönüllülerin el ele vererek hazırladıkları gecede şekeri anımsatan merdiven dekoru, rengarenk kıyafetleriyle gençler yaşlılar, katılan tüm konuklara bayramın neşesini hissettirdi. Misafirlere geleneksel Purim şekerlerinin dağıtılmasının ardından herkese özel maskeler verildi. Bayrama özel hazırlanan ikramlar ve içecekler sunuldu. Güçlü performansıyla sahne alan Buket Bahar Sağlamlar geceye renk kattı. Konukların birçoğunun kıyafetlerle katıldıkları karnavalda melekten-şeytana, prensten- sultana, yeniçeriden-askere, korsandan- kontese, barondan-prensese, geyşadan-uşağa, firavundan- hintliye herkes büyük ilgi topladı.

Düzenlenen yarışmada birinciliği Kraliçe Ester kıyafeti kazandı. Bu organizasyonun hazırlanmasında emeği geçenler birlikte bir şeyler yapıp sunabilmenin ve bunları paylaşmanın çok büyük bir mutluluk olduğunu söylerken bundan sonra da amaçlarının el ele güzel projelere imza atmak olduğunu belirttiler.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008