gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Krakow’un kurtuluşunun 65.yılı anıldı
Krakow’un kurtuluşunun 65.yılı anıldı

Yüzlerce Yahudi, geçtiğimiz Pazar günü Krakow Gettosu’nun kurtuluşunun 65. yılında, Yahudileri Holokost’tan kurtarmaya çalışan Alman iş adamlarını anmak için yürüyüş yaptılar.

Polonya, İsrail ve başka ülkelerden de 700 kişi Plaszow’daki eskiden Nazilerin çalışma kampı olan, buradaki bazı Yahudilerin Oskar Schindler tarafından kurtarıldığı gettodan, yürüyüşe başladılar.

Fabrikatör Schindler tarafından kurtarılan 30 yürüyüşçüden biri olan Tel-Aviv’den 86 yaşındaki Jan Dresner, “O zamandan beri Krakow’a ilk gelişim, çünkü o hatıralardan korkuyordum, ancak hissetim ki eşim ve kızımla gelmek bunu anlatmak için benim görevimdi” dedi.

Schindler, 1993’te Steven Spielberg’in ünlü filmi “Shindler’in Listesi” ile meşhur oldu. Nazi üyeleri üzerindeki etkisini kullanarak, rüşvet vererek ve sahte evrak düzenleyerek binden fazla Polonyalı Yahudi’yi kurtarmıştı.

İşgalden sonra 1943 yılının Mart ayında getto boşaltılarak, buradakiler Plaszow Kampı’na götürülmüştü. Niusia Horowitz- Karakulska getto boşaltıldığında 7 yaşındaydı, ancak kendisi ve ailesinden 15 kişi kurtulmalarını Alman girişimciye borçlular. Şimdi 72 yaşında olan Horowitz “ Schindler sıcacık, müthiş bir insandı. Kendince sorunları vardı ancak insan hayatının kurtarılması gerektiğini hissediyordu.” dedi.

Eylül 1939 2. Dünya Savaşı’nın başında, Nazi Almanları ve Sovyet Rusya tarafından işgal edilen Polonya, savaşta yarısı Yahudi olan 6 milyon vatandaşını kaybetti. 1.5 milyonu korkunçluğu bilinen  Nazi imha kampı Auschwitz’de, bazıları da 40 kmbatısında Krakow’da öldürüldü.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008