gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
TSK İsrail'den yeni İHA'lar alacak
TSK İsrail'den yeni İHA'lar alacak
Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak’a düzenlenen son operasyonlarda elini güçlendiren insansız hava araçlarının yenilerini sipariş ediyor. İsrail’den sipariş edilen yeni insansız uçakların adı ‘Aerostar’

Türkiye, terörle mücadelede daha etkin olabilmek amacıyla İnsansız Hava Aracı (İHA) alımlarına hız verdi. Gerek yurt içerisindeki, gerekse sınır ötesindeki operasyonlarda istihbarat toplayarak, PKK kampları hakkında kesin bilgilerin edinilmesini sağlayan İHA’ların sipariş edilen yeni modelinin adı ‘Aerostar’.

İsrail ile yapılan anlaşma çerçevesinde üç adet Aerostar tipi insansız hava aracı önümüzdeki ay Türkiye'de olacak. İsrail firması Aeronautics'in üretimi olan Aerostar'lar havada on iki saat kalabiliyor. Havada 52 saat kalabilen Heronlara oranla havada daha az kalabilen bu uçakların daha çok yurtiçi operasyonlarda görevlendirileceği bildirildi. Heron ve Aerostarların menzil ve görüntü aktarma özellikleri ise birbirine çok yakın. Aerostar, hedef tespiti, hedef tanımlama, sınır ve çatışma alanı kontrolü ve topçu atışı için hedef işaretleme amaçlı olarak kullanılabiliyor.

Aerostar’ın kullanımının da Heron’a göre daha kolay olduğu belirtildi. Saate 100 kilometre hıza ulaşabilen Aerostar, üzerindeki veri iletişim aracılığıyla 200 kilometreuzaklıktaki komuta kontrol merkezine anında görüntü aktarabiliyor.

Sınır ötesi hava harekâtının başladığı 1 Aralık'ta İsrail üretimi Heron tipi insansız hava aracının sağladığı görüntüler anında Genelkurmay Karargâhı’na aktarılmış, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt "PKK kampları artık bizim için BBG evi gibi" demişti.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008