gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Bir Purim daha böyle renkli geçti...
Bir Purim daha böyle renkli geçti...
Aşkenaz ve Sefarad tınıları aynı kubbede…

Yüksekkaldırım’daki tarihi Aşkenaz Sinagogu, geçtiğimiz Cumartesi sabahı Purim Bayramı dolayısıyla özel bir dua gerçekleşti. Bu sinagogda otuz yıla yakın bir süre boyunca hazanlık yapmış olan Kantor Gerschon Schaposchnik’in anısına düzenlenen  Şabat duasında, Aşkenaz ve Sefarad tınıları birlikte yükseliyordu: İsrail’den konuk edilen Kantor Simon Cohen ve Kol Rina Korosu ile Baş Hazan David Sevi, duaları dönüşümlü olarak sunarken, her iki yorum ekollerinin örneklerini seslendirdiler. Aşkenaz Cemaati Kültür Komisyonu üyesi Robert Schild’in, bar-mitzvasını yaptıran Kantor Schaposchnik’i anma sözlerinin ardından, Hahambaşı Rav İsak Haleva, Purim Bayramı’nın özelliklerini dile getirdi. Sinagogun Hahamı Rav Mendy Chitrik ise, haftalık konuşmasında birlik, beraberlik ve hoşgörü konularına değindi. “Birlik ve beraberlik, kişinin kendine özgü özellikleri karşısındakine empoze etmesi veya karşısındakini yok saymaya çalışması değildir,” diyen Rav Chitrik, her cemaatte geçerli olması gereken “birlik ve beraberlik içinde olmak, hoşgörülü olmak demektir,” savını getirdi ve sözlerini şöyle tamamladı: “İşte bugünkü Şabat duamız da şu ana kadar konuştuklarımıza emsal teşkil edecek nitelikte: Kulaklarımızda batının armonileri ve doğunun makamları ile, bizi biz yapan Aşkenaz ve Sefarad geleneklerinin en güzel örneklerini bir arada görmekteyiz.” Çok sayıda yabancı konukların da katıldığı, sinagogun dolup taştığı bu anlamlı Şabat duasının ardından, Schneidertempel’de müzikli ve neşeli bir Seuda verildi.

Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu'nda

Her sene olduğu gibi bu sene de 20 Mart Perşembe akşamı Purim kutlamaları coşku ve neşe içinde geçti. Purim eğlencesinde davetlilerin giyindikleri kıyafetler geceye renk kattı. Ortaköy Etz Ahayim sinagogu başkanı Alber Elvaşvili tüm bayram kutlamalarının gerektiği şekilde kutlanmasından mutluluk duyduğunu dile getirerek, organizasyonda emeği geçen başta Rav Naftali Haleva olmak üzere kadınlar komisyonu başkanı Berrin Yaeş'e ve yardımcı olan herkese teşekkürlerini sundu.

Şaar Aşamayim Sinagogu’nda

20 Mart Perşembe akşamı Kemerburgaz Şaar Aşamayim Sinagogu’nda Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın katılımı ile Purim kutlandı.

Kemerburgaz’da ikamet eden dindaşların aileleriyle katılımı ile gerçekleşen kutlamada Arvit duasının ardından Purim’in öyküsünün yer aldığı Megilla Ester okundu.  Şaar Aşamayim Sinagogu Başkanı Mando Siloni’nin yaptığı konuşmanın ardından Hahambaşı Rav İsak Haleva da bir konuşma yaptı. Öncelikle yoğun katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getiren Hahambaşı Rav Haleva, Purim’in öyküsünü ve mucizeleri aktarırken, dayanışmanın önemine değindi.

Duanın ardından Zeki Leyla Tavaşi’nin verdikleri ve içli köfte, lahmacun, humus, muhammara ve özel Arap pilav ikramlarının bulunduğu Purim Sederi’ne geçildi. 

Çocuklara günü simgeleyen özel hediyeler verildi.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008