gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Obama, Yahudilerin güvenini kazanmaya çalışıyor
Obama, Yahudilerin güvenini kazanmaya çalışıyor
Demokratların Başkan aday adayı Senatör Barack Obama, İsrail ve Yahudilerin dostu olduğunu yineledi. Obama’nın ABD Senatosu’nda İsrail ile ilgili oylamalarda ise sicili temiz. Ancak, Obama Yahudileri ikna etmekte zorlanıyor

Amerika’daki Yahudi vatandaşlar Obama’nın Yahudi ve İsrail yandaşı olduğundan hala şüpheli. Bunun kanıtı, şimdiye kadar gerçekleşen önseçimlerde Yahudilerin yüzde 56’sı oylarını Senatör Hillary Clinton’a verirken sadece yüzde 42’si Obama’ya oy verdi.

Yahudilerin Obama’dan şüphe duymasının önemli sebepleri bulunmakta. Birinci sebebi Siyah Müslüman Lider Lois Farrakhan’in Obama’yı desteklemesi. Farrakhan ABD’de Yahudi karşıtı olan bir lider olarak tanınıyor. Farrakhan, Irak Savaşı için İsrail’i suçlamakta. Farrakhan’in Obama’yı desteklemesine rağmen Obama bu desteği kabul etmiyor.

İkinci sebebi ise Obama’nın bazı danışmanlarının İsrail destekçisi olmaması. Yahudiler Obama’nın bu danışmanların etkisi altında kalabileceğinin endişesini taşıyorlar.

Bir diğer neden ise Obama’nın Chicago şehrinde bağlı bulunduğu kilisenin rahibinin Filistin yanlısı söylemleri. Obama’nın buna karşı cevabı ise bazen aile üyeleri arasında görüş farklılıkları olabileceği ancak her türlü görüşe karşı saygı duyulması gerektiği yönünde. Bunun yani sıra Obama rahibin hiçbir zaman Yahudi karşıtı söylemlerini duymadığını söyledi.

Obama gectigimiz hafta İsrail’de Yesiva’ya düzenlenen terörist saldırı sonrasında İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’yi arayarak baş sağlığı diledi. Obama telefon görüşmesinde Livni’ye İsrail’in kendini savunmaya hakkı olduğunu belirtti. Obama ayrıca Filistinliler ile barış görüşmelerini desteklediğini ve İran’ın terörizme desteği ile nükleer silah üretiminin durdurulması gerektiğini söyledi.

Obama’nin İsrail hakkında ABD Senatosu’nda hiç olumsuz oyu yok. Ancak, Obama Senato’da sadece üç bucuk görev aldı. Bunun yani sıra Hillary Clinton Senato’daki sekizinci görev yılında. Cumhuriyetçi adaylardan John McCain ise Senato’da 22 yıldır görevini sürdürüyor.

Obama Ocak ayında Yahudi karşıtı Siyahların bulunduğu bir kiliseye giderek Yahudileri öven bir konuşma yaptı. Obama “Eğer Yahudiler olmasaydı ben burada bu konuşmayı yapıyor olmazdım” dedi. Obama sözlerine “Yahudiler Amerika’da eşit vatandaşlık haklarını çok destekledi” seklinde devam etti.

Obama gecen ay Cleveland şehrinde Yahudi liderlerle yaptığı toplantıda “Ben İsrail’i destekliyorum. Ancak Likud Partisi gibi düşünmemem İsrail karşıtı olduğum anlamına gelmez” dedi.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008