gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail’den İzmir’e Expo desteği
Expo 2015 adaylığı için İtalya’nın Milano kenti ile yarışan İzmir’e, İsrail’den destek geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ı arayarak, İzmir’in Expo 2015’e ev sahipliği adaylığı konusunda İsrail Hükümeti’nin desteğini ilettiğini bildirdi

İzmir, dünyanın en büyük ve en eski sanayi, ticaret ve kültür organizasyonuna dönüşen Expo Fuarı’nı 2015’te düzenlemek için Milano ile yarışıyor. Bu yarışın sonucu 31 Mart’ta Paris’te açıklanacak. Seçilmesi durumunda, 20 milyar dolar yatırım yapılacak İzmir bir ‘dünya kenti’ olacak.

İzmir’in adaylığı kapsamında yurtdışında lobi faaliyetleri yapıldı, İzmir’in birçok ülkede tanınması sağlandı. Türkiye’den üst düzey bir heyet bu amaçla iki hafta kadar önce İsrail’e giderek temaslarda bulundu.

 

Türk heyeti İsrail’de

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu başkanlığındaki Türk heyetinde Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililer, İzmir Yahudi Cemaati Başkanı Jak Kaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Orman ve Ağaç Mamulleri İhracatçı Birlikleri Başkanı Haim Eskenazi yer aldılar.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu başkanlığındaki Türk heyeti, İsrail’de Devlet Başkanı Şimon Peres, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Knesset Başkanı Dalia İtzik ile görüşerek, İzmir’in adaylığına destek aradılar. Heyet, İsrailli yetkililerle görüşmesinde İzmir’in Yahudi tarihi mirası açısından da büyük önem arz eden bir kent olduğunu vurguladı.

İsrail ziyareti sırasında Tel-Aviv ile İzmir’in kardeş şehir olması nedeniyle, Tel-Aviv Belediye Başkanı Ron Huldai ile gerçekleşen görüşmede iki kardeş kent arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gündeme geldi. Heyetin İsrailli yetkililerle temaslarında hazır bulunan Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Namık Tan; İsrail’de yaşayan Türkiye kökenlilerin de İzmir’in Expo 2015’e adaylığı konusunda büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

Büyükelçi Levy: “Yahudi cemaatleri büyük çaba harcadı”

Bu konudaki görüşlerini aldığımız İsrail’in Bergama doğumlu Türkiye Büyükelçisi Gabby Levy, Devlet Başkanı Nimet Çubukçu başkanlığında İsrail’e giden heyetin çok parlak bir çalışma yaptığını ve İsrailli yetkilileri İzmir konusunda ikna ettiğini söyledi. Türk heyetinin İsrail’e gittiği haberinin basında yer almadığına değinen Büyükelçi Levy ayrıca, İstanbul ve İzmir Yahudi Cemaatleri’nin bu yönde büyük çaba harcadığını belirtti.

Bu yoğun temaslar sonucunda İsrail, Expo 2015 için Milano kenti ile yarışan İzmir’in adaylığını destekleme kararı aldı. Karar pazartesi akşamı, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile bir telefon görüşmesi yapan İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni tarafından iletildi. Kararda etkili olan faktörlerin arasında; Türkiye’nin yoğun girişimlerine ve İsrail’in Türkiye Büyükelçisi Gabby Levy’nin kişisel çabalarına dikkat çekildi. Levy, düzenlediği basın toplantısı ile hükümetinin kararını Türk medyasına duyurdu.

Expo nedir?

Ticari bir fuar niteliği taşımayan Expo, ulusların eğitim, teknoloji, kültür düzeyi ile tarihsel birikimlerini öne çıkarmayı amaçlıyor. Expo, “evrensel sergi” ya da “dünya fuarı” olarak adlandırılıyor. Organizasyona katılan devletler, birikimlerini diğer ülke insanlarıyla paylaşmayı hedefliyor. Böylece insanlığın geleceğine yönelik yeni atılımlar yapılması sağlanıyor.

Expo ile İzmir’e 20 milyar dolarlık yatırım öngörülüyor. Bu vesile ile İzmir’in dünya çapında bir kent haline gelmesine büyük hız kazandırılmış olacak. 31 Mart’ta oylamayı kazanması durumunda, kente otel, yol, köprü gibi yatırımlar yapılacak. Sağlık temasını seçen İzmir, sağlık kenti olarak markalaşma hedefini ortaya koyacak. Sağlık merkezleri, termal turistik tesisler, arkeolojik sağlık yapıları ve alanları kent kimliğinin belirleyici unsurları haline gelecek. Sağlık alanında uluslar arası büyük tıp merkezleri açılacak.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008