gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Purim Bayramı’nı kutluyoruz
Purim Bayramı’nı kutluyoruz
Purim Bayramı bu yıl da geleneksel olarak Balat Ahrida Sinagogu’nda kutlandı. Bayram kutlaması çocukların şarkıları ile neşe, Maftarim Korosu’nun eserleri ile de anlam kazandı

Erol Malki’nin sunuculuğunu üstlendiği kutlamanın açılış konuşmasını Ahrida Sinagogu Başkanı Albert Süryano yaptı.  Bazı önemli günlerin dışında kapalı olan Balat Ahrida Sinagogu’nun bir Purim kutlamasına daha ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirerek konuşmasına başlayan Süryano, güne renk katan Talmud Tora idarecilerine, çocukları destekleyen ebeveynlere, müzik sistemini sağlayan Murat Eskenazi’ye ve Maftirim Grubu’na  sinagog yönetimi adına teşekkür etti.

Roş Aşana, Kipur ve Purim’in dışında diğer dualarını Yanbol Sinagogu’nda yaptıklarını ifade eden Sinagog başkanı: “Sinagog yahidleriyle bir aile olduk. Ailemizin daha kalabalık olmasını istiyoruz. Sizleri de aramızda görmek istiyoruz” dedi. Albert Süryano herkesin bayramını kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Rav Benveniste,  Purim kutlaması amacıyla toplanılan Ahrida Sinagogu’nun  bir çok güzel anıyı barındırması nedeniyle büyük önem taşıdığını dile getirdi ve  bu kutsal mekanın yaşatılmasında, ayakta kalmasında  büyük emeği olan yönetim kurulunu kutladı. Purim öyküsünü hatırlatan Rav Benveniste, bu bayramın geleneği fakirlere yardım ve dost, akrabalara yiyecek göndermek anlamını taşıyan Mişloah Manot’un sevgi ve birlikteliği perçinlediğini, böylelikle duyguların güçlendiğini belirtti.

Cemaat Başkanı Ovadya ise Ahrida gibi tarihi sinagogların yaşatılmasının önemine değinerek konuşmasına başladı. Kutlamaya az sayıda yahidin katılmasına, cemaat içi faaliyetlerin yoğunluğu nedeniyle  olabileceğini dile getirdi. Başkan, Yanbol ve Ahrida Sinagoglarının yaşamasını sağlayan yönetim kurulunu kutladı. Cemaat yönetiminin çalışmaları hakkında bilgi veren Ovadya, Hahambaşılık Halkla İlişkiler Komisyonun  önümüzdeki aylarda düzenleyecekleri bilgilendirme toplantılarına katılanların, hemen  sonrasında arzu ve sorunlarını paylaşacakları bir platformun oluşturulacağını; Hahambaşılık bünyesinde hizmet veren İnsan Kaynakları’nın konuyu başarıyla işlediğini, alınan neticelerin olumlu olduğunu, iş arayanların niteliklerini arttırabilmeleri açısından da bir bilgisayar kursu başlattıklarını belirtti. Or- Ahayim Hastanesi’nin doktor, poliklinik ve yapılan ameliyatlara bakıldığında  büyük aşamalar kaydettiğini, cemaat bireyleri tarafından da artık tercih edilen bir hastane olduğunu aktardı. Başkan Silvyo Ovadya, Ulus Özel Musevi Lisesi’ne kayıtların tatmin edici sayıya ulaştığını, okulun eğitiminin ve ÖSS’de başarı grafiğinin yükseldiğini belirterek sözlerini sonlandırdı.

Kutlama Talmud Tora çocuklarının günümüze uyarlanmış Purim’in öyküsünü canlandırmalarıyla devam etti.

Hahambaşı Rav İsak Haleva, konuşmasının başında çocukların yaptığı gösteriden çok etkilendiğini dile getirdi. Tanrı’nın mucizeler yarattığını, Purim’in öyküsünde de bir mucize olduğunu hatırlatan Hahambaşı Rav Haleva, “Mucizeyi yaşarken bilincinde olamayabiliyoruz. Ancak tarihe bakıldığında farkına varıyoruz. Bayramın öyküsünü anlatan Megillat Ester’in içinde ihtiyaçlıya yardımın gizlilik içinde yapılmasının önemi belirtilir. Yahudi toplumu bunca yıldır bunu yapabiliyorsa işte mucize budur…”  dedi. Çocukların ışık(manevi ışık)  ve neşe kaynağı olduklarını belirten Hahambaşı, nesilden nesile bayram neşesinin yaşatılmasında büyük önem taşıdığını belirtti.

Hahambaşı Rav Haleva da diğer konuşmacılar gibi  tarihi Ahrida Sinagogu’nun yaşamasını sağlayan ve bu güne güler yüzle ev sahipliği yapan yönetim kurulunu kutladı.

Tören Ehal’in açılması ve  Anoten duasının okunmasıyla son buldu.

Kutlamada Şef Menahem Eskenazi  öncerliğinde Robert Elmas, Albert Güzelbahar, Sabi İyigör, Selim İyigör, Beni Albukrek, Yusuf Kapsi, Sedat Amon, Mordo Razon, Jak Pardo ve Bensi Elmas’dan oluşan Maftirim Korosu Yişlah Mişamayim, Ahare Nimkar, Empesar Kero Kontar ile Azkir Hasde eserlerini seslendirdiler.  Talmud Tora çocukları ise seslendirdikleri şarkılar ve gösterileri ile güne neşe kattılar. Balat Ahrida Sinagogu Yönetim Kurulu konuklara günün anısına Mavlaç ve birer hediye sundu.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester Yannier Sıcağı Sıcağına ester@superonline.com
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008