gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Bir Purim Öyküsü: Küçük Ester

Küçük Ester bir Irak Yahudisidir. Irakta mutlu yaşarlarken, babası ve annesi öldürülünce akrabaları tarafından alelacele İsrail’e getirilir. Tek akrabası olan amcası onun bakımını üstlenmek istemez ve onu yetimhaneye verir. Çünkü karısı Zelda böyle istemiştir. Irak’ta yaşarlarken çok mutlu, refah içinde, sevgi ile büyüyen Ester, İsrail’de tek başınadır. Babası önemli bir tüccarken, çok zengin olduğundan rakipleri tarafından pusuya düşürüldüğünde karısı da yanında olduğu için artık minik Ester yapayalnızdır. Üstelik beş yaşındadır ve sadece Arapça konuşabilmektedir. Amcası babasından kalan mirası da almış olmasına rağmen onu parasız bir yurda verir. Arayıp sormadığı gibi, tüm paralara da sahip çıkar. Çünkü onun üç çocuğu vardır ve paraları onların geleceği için kullanacaktır. Minik Ester ilk önceleri bu yeni ülkeye uyum sağlamakta güçlük çeker. Çünkü tek başınadır ve İbranice öğrenmesi gereklidir. Çok neşeli ve mutlu olan Ester, artık her gece ağlamaktadır. Çünkü kendini yalnız hisseder, anne ve babasını özler. İçine kapanık mutsuz bir çocuk olur. Öyle ki, yıllar birbiri ardına geçtiğinde, hüzünlü bir genç kız olur. Bu yıllar içinde İbranice’yi ve bayramları öğrenir, fazla uygulamamasına rağmen, dini bilgileri tamdır.

Ester 18 yaşına gelince çalışması gerekmektedir. Bunun için birkaç iş yerine başvurur. Kaldığı yurdun müdürünün de yardımıyla sekreter olarak işe girer. Fazla arkadaşı yoktur. İçine kapanık ve ciddidir. Çalıştığı işyerindekiler, hergün birbirleriyle şakalaşırken, ondan uzak dururlar. Çünkü onu çok farklı bulurlar. Günlerden birgün çalıştığı iş yerine Riella adında bir kız gelir ve Ester’in hayatı değişir. Riella Ester’e çok yakınlık gösterir, onu arkadaşlarıyla tanıştırır, yeni şeyler öğretir, hediyeler alır. Yıllar sonra Ester kendini farklı ve mutlu hisseder. Gerçekten seviliyordur. Riella gamsız, hayat dolu bir kızdır. Artık Ester’in bütün dünyası olmuştur. Ester de kendine dikkat eder, yeni elbiseler alır. O da erkeklerin ilgisini çekmeye başlamıştır. Riella ve Ester iki hafta sonraki bir partiye çağrılırlar. Herkes farklı bir kostümle gelecek ve Purim’i kutlayacaklardır. Riella Ester’i alışverişe götürür ve parti için kostümler ve şapkalar alırlar. Riella için Purim bayramı sadece partidir. Fakat Ester ona bildiği tüm bilgileri öğretir. Hatta hayatında ilk kez Riella, Megilat Ester dinlemek için sinagoga gider. Bununla da kalmaz, hayatında oruç tutmayan Riella, ilk kez Purim orucu tutar. Ester ile Riella, Ester’in daha önce kaldığı yurda gider, maaşlarının önemli bir bölümüyle çocuklarına hediyeler alırlar. Çocuklara çeşitli yiyecekler de getirirler. Böylelikle Purim bayramının iki prensibi olan “Fakirlere yardım ve yemek gönderme”   mitzvasını da yerine getirmiş olurlar. İki gün sonra Purim balosu vardır. İkisi de çok heyecanlıdırlar. Ester neşeli bir genç kız olmuştur. Riella ona neşe getirmiş, Ester de ona yardımlaşmayı ve dini bilgileri öğretmiştir. Purim balosunda iki genç kız dansederler, kahkahalar atarlar, bu unutamayacakları bir Purim eğlencesi olur.

Bir gün Ester’in hayat hikayesini öğrenen Riella, ona babasından kalan parayı neden almadığını sorar. Böylece hakkını araması için onu cesaretlendirir. Riella’ya hak veren Ester, hakkını almak için amcasının adresini bulur ve kapısını çalar. Amcası ölmüş, karısı Zelda yaşlı hastalıklı bir kadın olmuştur. Hatta onu tanımaz bile. Çünkü Alzheimer olmuştur. Amcasının üç çocuğu ile irtibata geçen Ester, onlarla konuşmaya çalışsa da, onu tanımadıklarını ve gitmesini söylerler Ester çok üzülür ve hayal kırıklığı yaşar. Yıllar önce onu yurda bırakan amcası bir kez bile onu aramamış, üstelik çocuklarına ondan bahsetmemiştir bile.

Ester ve Riella o purim balosunda iki gençle tanışırlar. Avukat olan Roy Ester’e ilgi duyarken, doktor olan Erez Riella’yı beğenir. Arkadaşlıkları sürerken, Roy neden Ester’in düşünceli olduğunu sorduğunda hayat hikayesini öğrenir. Roy Ester’e yardım etmeye karar verir yaptığı araştırmalar sonucu açtıkları davada, Ester’in hakkı olan mirası faiziyle birlikte alırlar. Artık Ester çok zengin bir kadın olmuştur. Yıllar sonra çocuklarına geçirdikleri çocukluklarını ve gençliklerini anlatırken, Ester gözyaşlarına hakim olamaz ve Purim bayramının ondaki özel anısını anlatır. Bir Purim günü ilk partisine gitmiş o purim partisinde aşkı Roy’u tanımıştır. Bir purim günü yıllar sonra ilk kez kahkahalar atmış, bir Purim günü ilk kostümünü almıştır. O ve Riella’nın çocukları çok iyi arkadaş olmuşlar, beraber büyümüktedirler. Gelecek hafta ise gene Purim’dir ve Ester gözyaşları içinde çocuklara hikayesini anlatmaktadır. Arkadaşım Riella karşısına çıkmasaydı, mutsuz hüzünlü bir kız olacaktım. O beni çok değiştirdi ve mutlu etti” diye arkadaşlarına ve çocuklarına anlatır.

Purim bayramı için hazırlıklar başlar. Aman’ın kulakları pişirilir. Güzel kıyafetler alınır. Yoksullara yardım edilir. Ester orucu tutulur, Purim partisi verilir ve Megilat Ester dinlenilir. Ayrıca ziyafet de verilir. Ester Riella ve kendi çocuklarına Purim bayramının hikayesini anlatır. O biliyordur ki, yıllar önce Riella ve Roy’la tanışıp, hayatının mucizesini yaşamıştır.

İnsan geçmişte ne yaşamış olursa olsun, mucizeler daima gerçekleşir.

Purim bayramında mucizeler gerçekleşmişti. İyilik dolu mucizelerin üzerinize olması dileğiyle...

Hag Purim Sameah.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Renata Sibel YOLAK
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008