gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Obama: ‘İsrail Ortadoğu’daki en önemli müttefiklerimizden biri’
Obama: ‘İsrail Ortadoğu’daki en önemli müttefiklerimizden biri’
Demokratların başkan adayları Hillary Clinton ile Barak Obama arasında gerçekleşen tartışmada Obama İsrail’i desteklediğini açıkladı

25 Şubat Salı günü Demokratların iki güçlü adayı olan eski first lady Senatör Hillary Clinton ile siyahi Barak Obama arasında gerçekleşen canlı yayın tartışması sırasında Obama’ya sorular yöneltildi.  Yahudi karşıtı Siyahi Lider Louis Farrakhan’ın kendisini desteklediği belirtilerek, bu desteğin kendisinin İsrail politikasını nasıl etkileyeceği ve Farrakahan’in desteğini ret edip etmeyeceği soruldu.

Obama, Farrakhan’in Yahudi karşıtı yorumlarını daha önce de kınadığını ve bu konudaki düşüncelerini kesinlikle paylaşmadığını söyledi. Obama, Farrakhan’ın Yahudi karşıtı ve İsrail karşıtı yorumlarını “kabul edilemez ve menfur” olarak değerlendirdi.

Obama bunun yanı sıra İsrail’in, Amerika Birleşik Devletleri’nin “güvenilir bir dostu” olduğunu belirtti. Obama ayrıca, İsrail’in ABD’nin Ortadoğu’daki en önemli müttefiklerinden biri olduğunu sözlerine ekledi. İsrail’in güvenliği için de “vazgeçilemez” ifadesini kullandı.

Obama’nın cevabı üzerine konuşan Hillary Clinton ise, Farrakhan’ın sözlerini kınama ile onun desteğini kabul etmeme arasında ciddi bir fark olduğunun altını çizdi. Clinton tartışma yöneticisine, “Siz özellikle Sayın Barak Obama’nın Farrakahan’ın desteğini ret edecek mi, etmeyecek mi diye sordunuz. Kınamayla ret etme arasında çok önemli bir fark var” dedi.

Clinton’dan sonra söz alan Obama ise savunmasında, “Eğer Senatör Clinton için ‘ret’ sözü ‘kınama’ sözünden daha kuvvetli ise rahatlıkla söyleyebilirim ki, Farrakhan’in desteğini hem kınıyorum, hem de desteğini ret ediyorum” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Ohio Eyaleti’nin Cleveland şehrinde bir Yahudi kuruluşunda gerçekleşen toplantıya katılan Barak Obama, yaptığı konuşmada İsrail ve Yahudi karşıtı Siyahi Lider Louis Farrakhan’ın kendisini desteklemesi ile ilgili soruları yanıtladı. Toplantının katılımcıları Obama’yı ikna edici bulduklarını söylediler.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008