gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail Gazze’den çekildi
İsrail Gazze’den çekildi
Gazze’den, İsrail’in güneyini hedef alan füze saldırılarının yoğunluğunu arttırması üzerine İsrail, halkının güvenliğini sağlamak amacıyla Gazze’ye son yılların en büyük operasyonunu düzenledi. Operasyon süresince hayatını kaybeden Filistinlilerin önemli bir kesiminin sivillerden oluşması tepkilere neden oldu

Hamas’ın, Sderot ve Aşkelon kentlerini hedef alan füze saldırılarının yoğunluk kazanması sonucunda bir İsrailli sivilin hayatını kaybetmesi, bir çoğunun da yaralanması üzerine İsrail, Gazze Şeridi’ne operasyon düzenleme kararı aldı.

Gazze’nin terör altyapısına darbe indirmek üzere helikopter yardımıyla hava harekatı olarak başlayan operasyon, daha sonra tank ve buldozerlerin katıldığı kara harekatı ile desteklendi. Havadan ve karadan düzenlenen operasyonla, Hamas’a ait birçok hedef vuruldu. Pazartesi günü kara birlikleri geri çekilirken, Gazze’ye yönelik hava saldırıları devam etti.

Bombalanacak hedeflerin önceden Filistinlilere haber verilmesine rağmen, bu hedeflerde ‘’canlı kalkanların’’ yer alması sivil ölü sayısının artmasına sebep oldu. Ölenler arasında çocukların da bulunması tüm dünyada tepkilere neden olurken Filistinliler protestolarını İsrail’e ait araçları taşlayarak gösterdiler. İsrail, insani yardım taşıyan kamyonların Gazze’ye ulaşması için Kerem Shalom güvenlik geçidini açtı. Başbakan Erdoğan hem FÖY Başkanı Mahmud Abbas’ı hem de İsrail Başbakanı Olmert’i arayarak olaylar hakkında bilgi alırken Olmert’e, Gazze’de yaşananların “kabul edilemez” olduğunu söyledi. Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Namık Tan, Başbakan’ın İsrail hakkındaki eleştirileri ile ilgili olarak, “Dostluk bu zamanda belli olur. Yanlış yaptığında dostunuzu uyarırsınız” dedi.

Türk kamuoyunda artan eleştirilere cevap vermek amacı ile salı günü bir basın toplantısı düzenleyen İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy ise, “Terörizm evrenseldir, haklı-haksız terör yoktur, ister Kuzey Irak’ta, ister Gazze’de terör ile savaşılmalıdır” şeklinde konuştu

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008