gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Olmert: Hizbullah cephanesini İsrail’e karşı kulla
Olmert: Hizbullah cephanesini İsrail’e karşı kulla
Geçtiğimiz pazartesi Dışişleri ve Savunma Komitesi’nin toplantısında konuşan Ehud Olmert, İsrail’in II. Lübnan Savaşı’nda başarısından dolayı, Hizbullah’ın sahip olduğu cephaneyi kendilerine karşı kullanmayacağını belirtti. Olmert ayrıca, Gazze’ye yapılacak olası bir saldırının, bedelinin ağır olacağını dile getirdi

Pazartesi günü Dışişleri ve Savunma Komitesi’nde toplantı düzenleyen İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Hizbullah’ın son aylarda cephanesini geliştirdiğini; fakat Lübnanlı terör örgütünün bu gücünü faaliyete geçirmeyeceğini belirtti.

Olmert konuyla ilgili olarak, “Hizbullah’ın tophanesi ikiye katlandı. Asıl sorun onlara sahip olmaları değil, ne zaman kullanacakları. Benim fikrime göre, İkinci Lübnan Savaşı’nın bir sonucu olarak bu silahları kullanmayacaklar” dedi.

İsrail kuzeyinde bulunan Negev’e yapılan Kassam saldırılarıyla ilgili olarak Olmert, “Kuzeyde büyük başarılarımız var. Güneyde de bunu sağlamayı umuyorum” dedi.

 Olmert ayrıca Gazze’de geniş çaplı bir saldırı düzenlemeyeceklerini belirterek, İsrail Güvenlik Güçleri’nin bölgedeki operasyonlarının başarılı olduğunu söyledi. İsrail Başbakanı konuyla ilgili olarak, “Yaptığımızı hafife almamak lazım. Şu anda bölgede bir savaş ve bunu başarıyla yönetiyoruz” yorumunu yaptı.

Olmert roket saldırılarının şiddetini ve güneydeki yerleşimcilerin çektikleri acıyı küçümsemediğini belirterek, olası bir operasyonun bu saldırıları arttıracağını söyledi.

 İsrail Başbakanı sözlerine, “Geçtiğimiz sene terör saldırılarından dolayı Gazze’de meydana gelen yüzlerce ölüm terör örgütleri için önemli bir bedeldi. Şuan ki operasyonlarımızı durdurmadan, akıllıca ve duyarlıca savaşmalı, küstah açıklamalar yapmamalıyız. Halk aptal değil. Biz henüz Gazze’deyken atılan binlerce roketi herkes hatırlıyor. Halk ayrıca terörün 2007 senesinde büyük oranda azaldığının bilincinde,” şeklinde devam etti.

Olmert : Birleşik Filistin devleti kurulmalı

Olmert, Filistinlilerle ile ilgili yaptığı açıklamada ise, iki devletli çözüm önerisini desteklediğini belirtti.

Olmert ayrıca Ortadoğu için hazırlanan yol haritasına bağlı olarak yapılan güvenlik anlaşmalarının Gazze Şeridi’nde uygulanması gerektiğini ifade etti. İsrail Başbakanı, gelecekti anlaşmaların farklı komiteler yerine Filistin Özerk Yönetimi Lideri Mahmud Abbas ile yapılabileceğini söyledi.

Mısır -  Gazze sınırı ve Mısır’ın sınır yönetmesiyle ilgili olarak Olmert, Mısır’la bu konuda savaşmayacaklarını veya Kahire’yi eleştirmeyeceğini belirtti. Olmert, gelişmesi gereken bölgelerle ilgili direk Mısır ile görüşeceğini ifade etti.

Olmert görüşmesi sırasında ABD Başkanı George Bush’a, İsrail’in İran’la uzlaşmayacağını söylediğini belirtti.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008