gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Ortadoğu’dan Bush geçti
Ortadoğu’dan Bush geçti
Bush’un sekiz günlük Ortadoğu gezisi sona erdi. Yoğun temaslarda bulunduğu gezi sırasında ilk kez Filistin topraklarına geçen Bush, yine bu gezisi kapsamında ilk kez Suudi Arabistan’a gitti. Bush’un gündemi İsrail- Filistin barışı ve İran’dı

Görevinin son yılına giren ABD Başkanı George W. Bush, İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerini canlandırmak ve İran’a yönelik sürekli baskı sağlamak amacıyla çıktığı Ortadoğu gezisini tamamladı. Sekiz günlük gezi boyunca Bush başta İsrail ve Filistin olmak üzere, Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirliği ve Suudi Arabistan’ı ziyaret etti.

Başkan Bush, geçen Kasım ayında dünya liderlerini Annapolis kentinde bir araya getirmiş ve İsrail- Filistin barış görüşmelerinin hızlanması için bir günlük bir zirve düzenlemiş ve Ocak 2009’daki görev süresinin bitiminden önce İsrail ile barış içinde yaşayan bağımsız bir Filistin devleti kurulması için çalışmaları hızlandıracağını belirtmişti.

Bush ziyaretinin ilk ayağında Kudüs’te temaslarda bulundu. Ardından ilk kez Filistin topraklarına geçti. İsrailli ve Filistinli liderlerle ayrı ayrı yaptığı temaslarda Bir ‘Filistin Devleti’nin kurulması ve mülteciler sorunun çözümlenmesi için, tazminatı da içeren uluslararası bir mekanizma kurulması gerektiğine inancını belirten Bush, barış için iki tarafın da acil önlemler alması gerektiğini yineledi.

Bush kurulacak Filistin Devleti’nin bütüncül olması gerektiğini belirtti. Bush, Filistinlilerin şu an maruz kaldıkları şartları delikli İsviçre peynirine benzetirken, Filistinlilerin bundan daha iyisini hakkettiklerini söyledi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert onuruna düzenlediği akşam yemeğinde İsrail Kabinesi bakanları ile bir araya gelen Bush, bakanları başbakan Olmert’e destek vermeye çağırdı. Olmert’in güçlü bir lider olduğunu belirten Bush, iktidarda kalması için bakanların Olmert’e iyi bakması gerektiğini söyledi.

İsrail’deki son gününde Yad Vaşem Müzesi’ni ziyaret eden Bush, İkinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen altı milyon Yahudi için saygı duruşunda bulundu.

Bush, daha önce Teksas Valisi olduğu dönemde, 1998 yılında Yad Vaşem'i ziyaret etmişti.

İkinci ziyaretinde Bush'a, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Ehud Olmert, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Yad Vaşem Direktörü Avner Şalev, yönetim kurulu üyeleri ve soykırımdan kurtulanlardan eski Adalet Bakanı Yosef Lapid eşlik etti.

İsrail’deki temaslarının ardından Batı Şeria’ya geçen Bush, Filistin lideri Mahmud Abbas ile Mukata karargahında 1.5 saat baş başa görüştü.

Abbas’ın verdiği mücadelenin zorluğuna değinen, ancak Abbas’In başarıya ulaşması için çok düşük bir uluslararası kamuoyu desteğini arkasına aldığına değinen Bush, İsrail’in de Filistin Güvenlik Güçleri’ne yönelik operasyonlarda bulunmaması gerektiğini belirtti.

Bush, Gazze’de Batı Şeria’dakine rakip bir vizyonun olduğunu  söyledi ve Hamas’ın bölge halkına sadece acı verdiğinin altını çizdi.

Bush, basın toplantısının ardından Batı Şeria'nın, İsa Peygamber'in doğduğu yer olarak kabul edilen Beytüllahim kentine gitti.

 Bush, kent merkezindeki Milad Kilisesi'ni ziyaret edecek. Bush'un Beytüllahim'e ziyareti nedeniyle kentte de çok yoğun güvenlik önlemleri alındı. İsrail güvenlik kuvvetleri, Batı Şeria'daki ziyareti sırasında da Bush için güvenlik önlemlerini sürdürdü.

Bush'un Ramallah'ta Abbas ile görüşmesi sırasında, Batı Şeria'daki bazı kentlerde Bush'un ziyaretini protesto eden gösteriler düzenlendi.

ABD Başkanı, Mahmud Abbas ile gerçekleştirdiği görüşme öncesi Yaser Arafat'ın karargah bahçesinde bulunan mezarını ziyaret etmedi.

Bush, Ortadoğu gezisinin bir sonraki ayağında Kuveyt’e geçti. Kuveyt'te 9 bin Amerikan askerini barındıran Arifcan kampını ziyaret eden ABD Başkanı kampta Irak'taki Amerikan birliklerinin komutanı General David Petraeus ve Büyükelçi Ryan Crocker'den brifing aldı.

Temmuz ayına kadar Irak’tan 30 bin ABD askerinin çekilmesi planlanıyor. Bush, planların hayata geçeceğini belirtirken bu ülkedeki asker sayısını yaklaşık 130 binde tutmaya devam edeceğini söyledi.

Bush Kuveyt’teki temaslarının ardından geçtiğimiz Pazar günü Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'ye geldi. Buradaki temaslarının ardından da Dubai Emirliği’ne geçen Bush ilk olarak El Fahidi hisarındaki Dubai Müzesi'ni gezdi.

Dubai'nin simgelerinden biri olan Burc El Arap Oteli’nde bir konferansa katılan Bush burada genç işadamları ve girişimcilerle bir araya geldi. Bush, gördüklerinden etkilendiğini, Dubai'deki girişimci ruhunun çok güçlü olduğunu söyledi.

Dubai'de Bush'un ziyareti dolayısıyla bir günlük resmi tatil ilan edildi.

Bush sekiz günlük Ortadoğu gezisinin son durağı olarak Suudi Arabistan’a geçti. İlk kez Riyad’a gelen Bush, burada  Kral Abdullah ile temaslarda bulundu. Kral görüşme sırasında Bush’tan Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim yerlerinin inşasının durdurulması için İsrail'e baskı yapmasını istedi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008