gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Gitsen bile kopamazsin...

Aylin Yengin’in İngilizce’den dilimize kazandırdığı İnkilap Yayınları’ndan Williams Ury’nin yazdığı “Pozitif Hayır’ın Gücü” adlı kitabı okuyorum. Önsöz dahil olmak üzere kitapla bütünleştim. ‘Pozitif’ deyince: “aman ne güzel, herşey tozpembe, dünyam değişti” gibi klişelerden söz etmiyorum. Sadece basit, ama akılcı ipuçları veren keyifli bir kitap. Yazarın gösterdiği yolda yürümem veya kitabın kapağının çok da ‘satışa yönelik’ bir tasarımı olmayışı da ikinci planda. Önemli olan benim veya bir başka okurun o sayfalarda kendince ipuçları bulmuş olması.
* * *
Bazı ‘hayır’lar yanlışı değilse bile eksiği işaret eder. Devamlılığın sağlıklı olmasında aracı olur. Rahmetli Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Salamon Bicerano’nun Fransızca’dan tercüme ederek sık sık tekrarladığı gibi “Yapıcı eleştiriler ve yıkıcı eleştiriler vardır.” İşte “Pozitif Hayır’ın Gücü” burada gizli...
* * *
Bayram tatilinden istifade ederek evrak/kağıt temizliğini sürdürdüm. İşe önce birikmiş kağıtlarla dosyalardan başladım. Niyetim, soyağacımın bulunduğu dosya haricinde, gerisini yırtıp, Şişli Belediyesi’nin geri dönüşüm kutularına doldurmaktı. Yapmadım değil, ama hepsini de atamadım. Annemin önerdiği üzere, neyi nereye sakladığımı biryerlere yazmalıyım!
Kıssadan hisse, şeffaf dosyaların birinde, vaktiyle Rıfat N. Bali’nin göndermiş olduğu bir makale buldum. Adı: “Tamamıyle Lüzumsuz Bir Meşgale: Ciddi Araştırmacı Olmak.” Yazı, Müteferrika Dergisi’nin Yaz 2006 sayısında yayınlanmış. Hem güldüm, hem de iç çektim. Niye bu makaleyi altı ay önce bulmadım? Bulsaydım Şalom’un 60 yıllık tarihini irdelediğimiz almanağın hazırlık döneminde bize kılavuzluk eder miydi, bunlar artık havada kalmış sorular...
* * *
Söz 60. yıldan açılmışken bir açıklama getirmek istiyorum. Gazetenin kuruluş tarihi 29 Ekim 1947’dir. Senelerden beri de Şalom’un kuruluşu bu tarihte kutlanır ve gazetenin takvim yılı o gün değişir. Tesadüfen 29 Ekim 1923 doğumlu olan Salamon Bicerano’nun doğum gününü o gün kutlardık.
Bu sene, 60. yılda, 29 Ekim yerine, 7 Ekim’de biraraya gelişimizin nedeni ise, konuk konuşmacıların çoğunun akademik takvime göre tarih belirlemelerinden kaynaklandı.
* * *
Bir heyecan, bir patırdı derken Ramada Plaza Oteli, 7 Ekim Pazar neşeli bir kalabalığa ev sahipliği yaptı. Kendimi bildim bileli büyük kutlamalardan haz duymadım. Ama çoğunluğa ayak uydurmak vardı. En azından Şalom geleneğini bozmayarak, plaket yerine “Şalom’da 60 Yıl / 1947 -  2007” başlıklı kitabı armağan ettik. Gerçi her ne kadar sıkıntılar yaşansa da olayın ön hazırlıkları daima daha eğlencelidir. Bu vesile ile Şalom’un geçmiş dönem başyazarlarından Rina Eskenazi ile idari kadronun gençlerinden Riva Şalhon’a bize yansıttıkları enerji için candan teşekkürler. Bir kahkaha, bin patırdıyı siler.
* * *
Kutlama sonrası, e- postamda bir zamanlar gazeteye yazılarıyla katkıda bulunan Becky Molho’dan bir mail buldum. (...) Gecikmiş olsam bile teşekkür etmek istemiştim. ‘Barış Güvercinimiz’in uzun yıllar uçmaya devam etmesini diliyorum. (...) 
Şalomcu olmak böyle bir duygu. Gitsen bile kopamazsın.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tilda LEVI Ayrıntı tilda@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İlgili Haberler
Henüz haber için yorum yapılmadı.
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008