gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Hediyelik eşyada genç bir soluk
Hediyelik eşyada genç bir soluk

Farklı iş alanlarını arayan gençler arasında yer alan Davut Kazaz Ferahevler`de açtığı yeni mağazasıyla birlikte hediyelik eşyaya yepyeni bir soluk getiriyor…

Genç bir iş adamı olarak yepyeni bir adım attın. Tarabya/Ferahevler’de mağaza açarak girişimciliğini gösterdin. Bu alanda ne zaman ve nasıl çalışmaya başladın?
Bu işe tekstilin kötüye gitmeye başladığı 2004 senesinin sonlarına doğru geçiş yaptım. O zamanlar çalıştığım tekstil firmasından şu anda ağabeyim Yusuf Kazas’ın hala çalıştığı ve önemli roller üslendiği Cemile’ye geçtim. Cemile hediyelik eşya ve zücaciye satan bir ithalat firması. Burada pazarlama yapmaya başladım. Şehir içi ve şehir dışı seyahatlerle işi öğrenmeye başladım. Böylece bir anda kendimi bu işin içinde buldum.
Toptan ve perakendeyi iyice öğrendikten sonra kendi mağazanı açmak istiyordun sanırım…
Aynen dediğin gibi oldu. Bu işi yaparken Korin Kalvo ile tanıştım. Kendisi aynı zamanda müşterim olurdu. Göztepe’de 17 senedir devam ettirdiği bir mağazası vardı. Kendi müşteri portföyü vardı. Müşterileriyle iyi ve sıcak ilişkileri vardı. Ben de bu getirdiğimiz ürünlerle bulunduğum şirket aracılığıyla ona farklı seçenekler sunuyordum.
Nasıl beraber çalışmaya karar verdiniz?
Yaklaşık birbuçuk sene sonra bazı sebeplerden dolayı şirketten ayrılmak zorunda kaldım. Sonrasında ise iş aramaya başladım. Kötü günler de geçirdiğimi itiraf etmeliyim. Bu dönemde ağabeyim de benim çok destekçim oldu. Birgün işten geldiğinde bana bir teklifi olduğunu söyledi. Korin Kalvo’nun Avrupa yakasındaki müşterilerine daha kolaylık sağlamak adına bir mağaza açmayı planladığını ve yanına yardımcı olacak birini aradığını söyledi. Birkaç gün düşündükten sonra Korin ile de konuştuk. İşte böylece beraber birşeyler yapmaya karar verdik.
Mağazanızın adı da Korin...
Evet. Göztepe’deki mağazanın ismini bu tarafta da devam ettirdik. Böylece yabancılık olmadı. Herkesin zaten bildiği sevdiği bir mağaza. Yaz aylarında çok çalıştık. Mağaza araştırdık, bulduk ve arkasından da açtık. Yaklaşık bir ay öncede açılışımızı yaptık. 
Neden Ferahevler’i tercih ettiniz?
İlk zamanlar İstinye civarlarında bir yer bakıyorduk. Haziran ayı boyunca aradığımız ve istediğimiz özelliklerde bir dükkan bulamadık açıkçası. Ben Ferahevleri de gayet iyi biliyordum. Artık orada yaşayan çok insan var. Yeni siteler yapıldı. Artık Ferahevler  çok kalabalık. Farklı kesimden bir çok insan var. Ferahevler’in girişinde herkesin tercih ettiği bir market var, onun hemen yanındayız.
Mağazada ne gibi ürünler var ?
Mağazada çeşitlilik gerçekten üst düzeyde.Ben hediyelik eşya ve zücaciyeden yetiştim ama Korin kendi mağazasında masa örtüleri ve nevresimler de satıyordu. Bu ikisinin bir arada bulunduğu geniş bir yelpazemiz var. Her türlü hediyelik eşya, zücaciye, yemek takımları, çatal bıçak takımları, bardak takımları da var. Masa örtülerinde şöyle bir farklılığımız var; istenen boyutta yani masa ölçülerinize göre tasarlanabiliyor. Hem de % 99 oranla piyasa şartlarının altında fiyatlarla.
Sence ev için bir şeyler almak uyum mu gerektiriyor ?
Bu tamamen insanların kendi zevklerine bağlı. Kimi farklı renkte ve kontrast şeyler sever, kimi modern çizgilerden, kimi ise klasiklerden hoşlanır. Sadece ürünü beğendikleri için alanlar da olur. Ama bence evde bulunan eşyalarla kombin yaratmak çok daha sağlıklıdır. Güzel bir ahenk sağlamak her zaman şık ve uyumlu gösterecektir.
Sürekli kadınlarla çalışmak zor mu?
Bu soruyu yanıtlamak gerçekten çok zor. Soruyu hangi açıdan aldığınıza bağlı. Ama sorduğunuz müşteri açısındansa müşteri her zaman haklıdır. Kadınlar genelde ne istediklerini, ne tarz bir şey alacaklarını bilirler, bulurlar ve alırlar. Mutlu bir şekilde mağazanızı terk ederler. Fakat ne alacağını bilen kesimin dışında kararsız, ne alacağını bilmeyen bir kesim de var. Bunu da şöyle aşıyoruz: ne için alınacaksa ona göre sorulacak sorularla sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. Mesela hediye alınacaksa gideceği insan hakkında ya da evi hakkında sorular soruyoruz. Sonuç olarak siz ne kadar anlayışlı ve güler yüzlü olursanız onlarda size öyle yaklaşacaklarına inanıyorum.  
Diyelim ki bir şey aldım, ama içime sinmedi, değiştirmede kolaylık sağlıyor musunuz?
Amacımız piyasada az olan ya da hiç olmayan şık kaliteli ürünler bulmak ve müşterilerimize sunmak. Böyle olduğu zaman zaten ister istemez hediyede gitmiş olsa, bir başkası da değiştirmeye gelmiş olsa ürünümüzü tanıyoruz. Bu yüzden bu bahsettiğiniz konuda bir sorun olması gibi bir şey söz konusu bile olmaz. Zaten bu rahatlığı konuşmalarımızla müşterilerimize sağladığımızı düşünüyoruz. Ben bazı müşterilerimizin evime götürüp deneyip geri getirsem, ya da beğenirsem alsam gibi rahat tavırlarına bile şahit oldum. Bize kendilerini yakın hissediyorlar.
Hangi markalara yer veriyorsunuz?
Mesala Guzzini bir İtalyan markası ve genelde mutfağa dayalı ürünler getirir. Bugatti dünyaca ünlü çatal bıçak takımları satan bir markadır.Nachuman cam ürünler üzerine en iyi markalardan biridir. Daha sayabileceğim bir sürü marka var ama inanın bu satırlara sığmaz.
Her genç kız evlenmeden önce kendine göre çeyiz yapar, bunu sizden yapması da mümkün mü?
Çeşitlilik açısından çok geniş bir çerçevemiz olduğu için bu konuda sonsuz seçeneklerimiz var. Olmayanı bile var edebiliriz desem çok abartmış olmam. Bir kız evlenmeden önce ilklerinin başında yemek takımı gelir. İddia ediyorum en geniş alternatifi bulabileceğiniz en güzel yer burası.
Klasik, şık, günlük takımların hepsine yer veriyoruz. Çatal bıçak takımları, masa örtüleri, birçok seçenekte bütçenize göre var.
Hediye listesi yapıyor musunuz?
Elbette. Aslına bakılırsa bu mağazayı açarak bunu daha mümkün hale getirdik. Tek şube olan Korin hediyelik bunu yapmakta zorlanıyordu çünkü Avrupa yakasında olan insanlar Göztepe tarafına geçip açılan hesaba,  ya da listeye para yatırmaya zorlanıyorlardı. Biz bu mağazayı açarak Avrupa yakasında oturan insanlara bu yönde de hizmette bulunmuş olduk.
Bu röportajı okuyanların yerinizi merak ettiklerini sanıyorum...
Yerimiz çok kolay. Ferahevler ana cadde üzerinde Sarıyer marketin yanındayız. Bize 0 212  223 15 72 numaralı telefondan da ulaşılabilinir.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Batya KEBUDİ
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008