gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Küreselleşen Futbol... Brezilya ve Türkiye...
İnanılması güç rakamlar okudum bu hafta… Ulusal bir gazetenin yaptığı araştırma, futbolun ne oranda küreselleştiğini gösteriyor. Kimlerin bu pazara yatırım yaptığını, kimlerin kazandığını ve kimlerin kaybettiğini gün gibi ortaya koyuyor.
Bugün 835 Brezilyalı yurtdışında top koşturuyor. Dünya nimetlerinden elini ayağını çeken Kuzey Kore’de bile güney Amerika’nın bu enerjik ülkesinin vatandaşları yeşil sahaları arşınlıyor.
Futbolun beşiği Avrupa, Brezilyalı futbolcu pazarının yüzde 75’ine ev sahipliği yapıyor. Brezilyalıların ikinci evi olan Portekiz’i (2006 yılında 142 Brezilyalı oyuncuyu istihdam etti) kapsam dışında tutarsak Türkiye’nin, Avrupa’daki Samba rüzgarının hızlı estiği ilk 10 ülkeden biri olduğunu görüyoruz. 2006 yılında 13 Brezilyalı istihdam eden Süper Lig, bu sene Roberto Carlos gibi bir efsaneye ve Lincoln gibi bir yıldıza ev sahipliği yapacak. Transfer söylentilerine kulak verilirse yıllardır ağzımız açık izlediğimiz Ronaldo ya da Adriano gibi top cambazlarının da yakında yeşil sahalarımızda top koşturması muhtemel…
Türkiye, küreselleşmeyi bir boyut daha ileriye götüren ender ülkelerden biri bugün… Zira, Japonya, Tunus ve Hırvatistan’dan sonra Brezilyalı bir oyuncuya milli formayı giydiren dördüncü ülkeyiz.
2007 sezonunun başlamasına az kaldı. Şu an ki hesapla 19 Brezilyalımız var. Bu oranla İtalya’yı geçmiş, Almanya’ya yetişmiş oluyoruz. Oyunculara bakılırsa şu an birçok Avrupa ülkesinden çok daha kaliteli oyunculara sahibiz.
Ricardinho, Alex, Roberto Carlos, Edu Dracena gibi milli formayı koklamış Brezilyalıların şovlarını izleyeceğiz. Ayrıca Galatasaray’ın yeni transferi Lincoln de henüz milli formayı giymemesine rağmen bunun için güçlü adaylardan biri.
Görünüşe göre futbol ekonomisi gittikçe küreselleşiyor. Brezilya, bu sürecin ihraç ikonu olarak göze çarparken, Türkiye gerek gittikçe gelişen futbol kalitesi, gerekse iyileşen ekonomisiyle emin adımlarla pazarın en önemli ithalatçılarından biri konumuna geliyor.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Vedat LEVENT vlevent@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İlgili Haberler
Henüz haber için yorum yapılmadı.
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008