gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail`de nüfus yavaş artiyor
İsraillileri rahatsız eden roket saldırıları bu kez askeri çadırı hedef aldı. Saldırıya uykuda yakalanan İsrail askerlerinden dördünün durumu ağır

İsrail İstatistik Bürosu’nun yeni yıl öncesi açıkladığı rapor, ülke nüfusuyla ilgili oldukça ilginç verileri gün ışığına çıkartıyor

İsrail’de yeni yıl telaşı yaşanırken, İstatistik Bürosu’nun yayınladığı nüfus bilgileri son bir yıl içinde %1.8 artış ile İsrail’de nüfusun 7.2 milyona ulaştığını gösteriyor.
Açıklamaya göre İsrail’de 5.4 milyon Yahudi ve 1.4 milyon Arap yaşıyor.
Göçlerin 90’lardan sonra yavaşlaması nüfus artış oranının düşük kalmasının temel nedenlerinden bir olarak açıklanıyor. Yahudi kesimde nüfus artışı %1.5 seviyesinde gerçekleşirken, Arap kesiminde %2.6’lık bir büyüme yaşanmış.
14 yaş altı İsraillilerin oranı ise aynı çalışmada %28 olarak açıklandı. Bu %17’lik 14 yaş altı Avrupa ortalamasına göre oldukça yüksek bir oran. 65 yaş üstü nüfusa bakıldığında ise Avrupa ortalaması olan %15’e göre, İsrail’in %10’u 65 yaşın üstünde.
Yaşlanma konusunda daha detaylı bir çalışma daha yer alıyor açıklamada. 1990’larda 75 yaş üstü oranı tüm nüfusun %3.8’ini oluştururken, 2006 itibari ile bu oran %5.6’ya ulaşmış. Bu artışın büyük ölçüde Yahudi kesiminden geldiği belirtiliyor.
İsrail’de nüfusun %21’i Tel- Aviv’de yaşıyor. Yahudi nüfusunun yarısına yakın kesimi ise İsrail’in şehirlerinde ikamet ediyor. Arap nüfusun ise daha kırsal kesimlerde yaşadığı gözlemleniyor. Arapların %45’i kuzey bölgelerinde yaşarken %11’i güneyde yaşıyor.
Yeni nüfus verilerine göre İsrail’de kilometrekareye 310 kişi düşüyor. Bu dünyadaki en yoğun yerleşim bölgelerinden birinin İsrail olduğuna işaret eden bir veri.
Aynı istatistik 2005 yılında Gazze’den çıkan İsrailli yerleşimcilerin yeni ikametgahlarına da işaret tutuyor. Bu insanların büyük bölümü yeni yerleşim bölgesi olarak Güney Aşkelon’u tercih etmiş.
İsrail’de her 1000 kadına 977 erkek düşüyor. Erkeklerin çoğunluğu 35 yaşın altında. 75 yaşın üzerinde ise her 1000 kadına sadece 673 erkek yer alıyor.
Çalışma İsraillilerin evlilik yaşının da ileri atıldığını gösteriyor. 20- 29 yaş arasındaki İsrailli Yahudi erkeklerin  %75.4’ü bekar. Aynı yaş grubunda bekar kadınların oranı ise %58.6.
Ülkede doğum oranı ise bir yıl içinde %3 artmış. Son bir yıl içinde gerçekleşen toplam doğum sayısı 148.170. Erkeklerde yaş ortalaması 78.5, kadınlarda ise 82.2.
Ülkede yaşayan Yahudilerin %66’sı İsrail topraklarında doğmuş.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008