gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
basindan > İsrail Büyükelçisi Avivi ile AKP, İran ve Suriye değ
basindan > İsrail Büyükelçisi Avivi ile AKP, İran ve Suriye değ
Utku ÇAKIR ÖZER Milliyet, 21 Temmuz 2007İsrail Büyükelçisi Avivi ile AKP, İran ve Suriye değerlendirmesi Zaman içinde AKP ile sevgiyi yakaladıkAvivi, "Başlangıçta AKP ile ilişkimiz bir `aşk hikâyesi` değildi. Zaman içinde `sevgi`yi yakaladık. Birçok konuda aynı çıkarları savunuyoruz. Hamas çağrısında AKP hükümetinin iyi niye
İsrail Büyükelçisi Pinhas Avivi, Suriye yönetimiyle gizli mesajlaşmada Türkiye'nin aracılığından çok faydalandıklarını açıkladı. Avivi, İran lideri Mahmud Ahmedinecad'ın İsrail'i hedef alan açıklamalarına Türkiye'nin, kamuoyu önünde açık tepki göstermemesinden yakındı. Avivi, İran'la yapılan doğalgaz anlaşması için de "Turkcell ve TAV'ın imzalayıp sonuçlandıramadıkları anlaşmaların akıbetine döner" dedi. Avivi, AKP hükümetiyle ilişkilerini de "Başlangıçta ilişkimiz bir 'aşk hikâyesi' değildi. Zaman içinde 'sevgi'yi yakaladık" sözleriyle anlattı.
İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı'na atanan ve gelecek ay Ankara'dan ayrılacak olan Avivi, Milliyet'e verdiği veda röportajında şunları söyledi:

Esad’a giden mesajlar
Suriye ile mesajlaşmada Türkiye çok faydalı oldu. Gazetelerde pek yer almadı, ama, en hayati anlarda bir mesaj gönderileceği ya da alınacağı durumlarda Türkiye devreye girdi.

İran sözünü tutmaz
Türkiye'nin kiminle ortaklık yaptığını eleştirme hakkımız yok. Ama, İran ile imzalanan gaz anlaşmasını, Turkcell ve TAV'ın bu ülkeyle daha önce yaptıkları, ama, İran'ın sözünde durmaması nedeniyle hayata geçmeyen anlaşmalara benzetiyorum. İran sözünde yine durmayacaktır.

Operasyon sinyali
İran'ın şu anda kimseden destek almaması gerekir. Nükleer silah yapma bilgisine aylarla ölçülebilecek bir sürede erişecekler. Onlara yapılacak en iyi yardım, bir an önce nükleer silahtan vazgeçmeleri gerektiğini anlatmak.
İran'ın nükleer silahının olması savaştan daha kötü. Nükleer silah sadece bizi değil, Avrupa'yı ve Türkiye'yi de tehdit eder. Yapılanların artık yeterli olmadığı bir an gelecek ve dünya yaptırımla olmazsa, başka yollarla onları durdurmak zorunda kalacak.

Ahmedinecad’ı eleştirmiyorsunuz
Ahmedinecad'ın, 'İsrail'i haritadan silecekleri' sözleri beni korkutuyor. Herkesin ciddiye alması lazım. Türkiye dahil tüm ülkelerden güçlü tepki istiyoruz. Dışişleri Bakanlığı'na gittiğimde rahatsızlıklarını İran'a en sert şekilde ilettiklerini söylüyorlar. Biz bunu kamuoyuna yapılan açıklamalarda da görmek istiyoruz. Eğer biri, 'Türkiye'yi yok etmekten' bahsetse, İsrail'in en sert tepkiyi açık şekilde vereceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

AKP ile sevgiyi yakaladık
Başlangıçta AKP ile ilişkimiz bir 'aşk hikâyesi' değildi. Zaman içinde 'sevgi'yi yakaladık. Birçok konuda aynı anda, aynı çıkarları savunuyoruz. Hükümetlerin değişmesiyle, ülkelerin uluslararası çıkarları değişmez. 23 Temmuz'da başbakanlık koltuğuna oturacak her lider İsrail'le ilişkinin önemini kavrayacaktır.

Artık Meşal’i düşünen yok
Hamas'ın Ankara'ya çağrılmasında, AKP hükümetinin iyi niyetinden, gerçekten Hamas'ın fikrini değiştirebileceklerine inandıklarından eminim. Ben değişmeyeceklerini baştan söyledim ve Hamas da beni haklı çıkardı. Şimdi, kimsenin Halid Meşal'i bir daha davet etmeyi düşündüğünü sanmam.

Vakit'ten kaygılıyız
Musevi cemaatinin Türkiye'de hükümetle sıkıntısı yok. Etkinliği büyük olmasa da, Vakit gibi radikal gazetelerin antisemitik yayınları bizim için kaygı nedeni. İsrail karşıtı olsa, sevmesek de kabul edebiliriz, ama antisemitizm ırkçılıktır.
İfade özgürlüğü ırkçılığa izin vermez. Bunlarla ciddi biçimde uğraşılması lazım. Bu yargının işi. Onu da hükümetin devreye sokması lazım. Otoritelere bilgi veriyoruz, ama, 4 yıldır her gün, bir önceki güne göre, daha kötü yayınlar yapılmasına rağmen hiçbir şey yapıldığına şahit olmadım.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008