gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Arap Birliği, Bush`un önerdiği bariş zirvesini tartişiy
Arap Birliği, Bush`un önerdiği bariş zirvesini tartişiy
Arap Birliği, ABD Başkanı George W. Bush tarafından önerilen, Ortadoğu`da barışı sağlamaya yardımcı olacak zirveyi tartışıyor. Pazartesi günü toplanan Arap Birliği`nde tartışılan diğer bir konu ise Ortadoğu`da barışı sağlayacak bir Arap Barış Planı`nın sunulması idi
Yirmi iki Arap Dışişleri Bakanından oluşan Arap Birliği, ABD Başkanı George W. Bush’un bu yıl yapılmasını önerdiği ve Ortadoğu’da barış planının tartışılacağı uluslararası zirve için verilecek kararı tartışmak üzere pazartesi günü Mısır’da toplandı.  Arap Birliği üyelerinin İsrail’le barış konusundaki çabaları ve bir Arap barış planı hazırlanması da bu toplantıda tartışılan konular arasında idi. 
Toplantıda Arap Birliği Başkanı Amr Moussa, Birliğin son iki aydır Arap Barış Planı’nı teşvik etme çabalarını tartışmaya açtı.  Arap Barış Planı, İsrail’in 1967 öncesi sınırlara dönmesi, bir Filistin Devleti kurulması, Doğu Kudüs’ün başkent olması koşuluyla tüm Arap Devletleri ile barış vaad ediyor.  Planın ayrıntılarını içeren rapor ise henüz sunulmadı. 
Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Aboul Gheit ve Ürdünlü  Bakan Abdul-Ilah Khatib, geçtiğimiz hafta planı sunmak üzere İsrail’i ziyaret etti.  Ziyaret sonrası Aboul Gheit, ilerde diğer Arap ülkelerinin temsilcilerinin de İsrail’i ziyaret edebileceğinin sinyallerini verdi. 
Arap Birliği’ndeki temsilci bakanlar, İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan 10,000 Filistinlinin serbest bırakılması için uluslararası kamuoyuna baskı yapma konusunu da toplantıda tartıştılar. 
Pazartesi günkü toplantının ardından, Arap dışişleri bakanlarından  bir bölümü Mısır’ın Sharm El-Sheik kentinde, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve ABD Savunma Bakanı Robert Gates ile görüşmelerde bulunacak.  ABD’li yetkililer bu görüşmede, Bush’un teklif ettiği barış konferansının önemini vurgulayacak. 
Washington’a yakınlığı olan Suudi Arabistan, Mısır, Katar ve Ürdün’den oluşan bir grup Arap ülkesi, Arap Barış Planı’nın da incelenmesini istiyor, Bush’un teklifine sıcak bakıyor. 
Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008